Det finns andra sätt att höras än att sjunga. Bli en av Allsångens egna twittrarna i sommar. Carl-Johan Söder/SVT
Det finns andra sätt att höras än att sjunga. Bli en av Allsångens egna twittrarna i sommar. Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Gör din röst hörd

Nu kan du söka till Twitterbänken

Förra årets succé Twitterbänken tillbaka. Vi kan glädjande meddela att vi bjuder in er twittrare med öppna armar även till årets upplaga av Allsången.

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Som utvald till Twitterbänken får du under en sommarkväll avnjuta ett Allsångsprogram från första parkett tillsammans med tre andra utvalda twittrare. Ni får efter programmet komma backstage och i traditionell Allsångsanda äta korv med bröd som alltid serveras efter direktsändningen. En presentation av alla twittrare kommer läggas upp på svt.se/allsang inför programmet.

Vill du bli en del av Allsångsfamiljen och få möjlighet att uppleva ett minnesvärt program från Skansens bästa sittplats? Läs stycket Frågor och svar för att läsa om hur du går tillväga. 

Viktigt! Vi behöver din tweet senast den 18 juni. Intresseanmälan gäller avsnitt 1 (tisdag 26 juni) och avsnitt 2 (tisdag 3 juli). Notera att vi ej står för kostnader för resa och övernattning i Stockholm.

 

1. Hur anmäler jag mig?
Svar: Skriv en tweet med texten - Hej @svtallsang, jag vill komma till Allsång på Skansen och twittra från Twitterbänken

#allsang #twitterbank

2. När och hur får jag veta om jag får en plats på Twitterbänken?
Svar: Följ @svtallsang på Twitter. Vi twittrar ut resultat av utlottningen veckan före varje program. Och håll koll på svt.se/allsang.

3. Kommer jag att synas i TV och i webbsändningen?
Svar: Ja, du kommer förmodligen synas i bild. Du kanske också får chansen att rapportera hur snacket på twitter går. Och såklart sjunga så det står härliga till.

4. Vilka tider är det som gäller?
Svar: Samling 19.00. Tv-sändningen är mellan 20.00-21.00. Extrasändning pågår fram till 21.30. Sedan avslutar vi med korv och eftersnack backstage innan vi avrundar ca 22.15.

5. Om jag blir sjuk eller inte kan komma, kan jag då ge bort min plats till någon annan?
Svar: Nej, platsen är personlig. Meddela @svtallsang om du har förhinder så ordnar vi en ersättare.

6. Vilka hashtag använder Allsång på Skansen?
Svar: #allsang för allt som har med programmet att göra. Om du twittrar och använder #allsang, visas dina tweets på svt.se/allsang under programmet.  #twitterbank används för allt om just Twitterbänken.

7. Om jag inte får en plats, kan jag då vara med flera gånger i kommande utlottningar?
Svar: Ja, du kan försöka varje gång vi släpper nya platser. Håll koll på när vi twittrar ut nya platser i Twitterbänken genom att följa @svtallsang.

8. Hur väljer ni vilka som blir utvalda?
Svar: Vi väljer ut twittrare och försöker mixa ålder, kön, bakgrund och twittervana.

Hoppas vi ses i sommar!

Publicerad: