Här är höjdpunkter från första programmet
Premiären av Allsång på Skansen hotades av mörka moln. Men något lyckades blidka vädergudarna och under programmet så lyste solen. Kanske var det någon av kvällens fantastiska artister.
Kvällens program bjöd på många fina nummer. Den första artisten som uppträdde var Laleh som tillsammans med sitt band framförde "Vårens första dag". En låt som hon själv tycker skulle passa som allsång.
– Det skulle få mig att tappa andan att se en mormor med barn och barnbarn sjunga den, sa hon tidigare i en intervju med SVT.se.
Som tur var tappade hon inte andan när publiken sjöng med. Men en otrolig glädje strålade från scenen.
Andra höjdpunkter var Agnes som sjöng sin nya hit "One last time" och inte minst fotbollspotpurrit där Arne Hegerfros gjorde ett bejublat inhopp.
Se resten av kvällens artister och framträdanden i SVT Play.