Julkalendern: Barna Hedenhös uppfinner julen julkalendern-barna-hedenhos-uppfinner-julen

Pyssel

Kontakt

Eftertexten

Läs mer

BARNA HEDENHÖS UPPFINNER JULEN                            

- är baserad på Bertil Almqvists karaktärer Barna Hedenhös och är en samproduktion mellan AB Svensk Filmindustri och Sveriges Television AB, utvecklat av Breidablick Film AB & Jolly Roger AB  i samarbete med Sveriges Television AB.

I ROLLERNA

Stella                                  Mirjam Kjellman

Flisa                                    Ella Rae Rappaport

Sten                                   Romeo Altera

Mamma Knota                    Sissela Benn

Pappa Ben                          Fredde Granberg

Farmor                               Lotta Tejle

Sture                                  Per Andersson

Statsminister Erland            Sten Ljunggren

Junior                                 Björn Gustafsson

Nanny                                Maria Sundbom

Hugge                                Mattias Fransson

Grannkvinna                       Margareta Pettersson

Stenåldring                         Jan Tiselius

Dam                                   Fillie Lyckow

Kontorschef                        Stina Rautelin

Kontorskollega                    Göran Thorell

Receptionist                        Nina Zanjani

Läraren                               Hamadi Khemiri

Kuratorn                             Mats Qviström

Janne                                 Göran Engman

Butikschefen                      Jan Modin

Charkbiträdet                     Anki Larsson

Vakt 1                                Filip Berg

Vasavakt                            Robert Panzenböck

PRODUKTION                                      

Regi           Oskar Mellander & Jonathan Sjöberg

Manus                                 Torbjörn Jansson

Manus                                 Oskar Mellander

Manus                                 Mikael Syrén

Manus                                 Jonathan Sjöberg

Producent                           Karl Fredrik Ulfung

Projektledare SVT                Johanna Gårdare

Produktionsledare                Helena Franck

FAD                                     Sheila Kilic

Casting                                Catrin Wideryd

Utvecklingsproducent          Gila Ulfung

Manusredaktör SVT              Lovisa Milles

Produktionskoordinator        Jacob Spijk

Produktionsekonom              Per Lindbärg

Projektkkoordinator SF          Filippa Torstensson

Ass. Prod. koordinator praktik        Sanna Persson

SAD/Statistansvarig                Saga Thiberg

Guvernant                             Johanna Larsson

Storyboardtecknare              Emil Maxén

Platsrek                                  Anette Westerlund

Platschef/platsrek                   Josefin Lundgren

Inspelningsassistent                Pernilla Lindgren

Runner                                Rasmus Lodenius

FOTO                                

Fotograf                                  David Grehn

Fotograf Second Unit/2:a kamera  Erik Nordlund

B-foto                                       Anton Bergström

C-foto                                       Hanna Rosendahl

Videoassistent/Passare      Alexander Dahlström

Videoassistent/Passare               Filip Aston

DIT                                            Anton Österlund

Belysningsmästare                      Rolf Carlbom

Elassistent                                  Jocke George

Elassistent praktik                       Kristopher Sjöberg

SCENOGRAFI                                      

Scenograf                                    Jan-Olof Ågren

Scenografiassistent                       Pernilla Olsson

Rekvisitör                                     Kennet From

Attributör                                      Anton Wennerberg

Scenografipraktikant                     Pernilla Sandström

Scenografipraktikant                     Mikaela Eliasson

Scenografipraktikant                      Amanda Tirzitis

Byggledare                                    Johan Sjölin

Snickare/Attributmakare                Matti Rintala von Knorring

Snickare                                        Mattias Müller

Snickare                                        Calle Sjölin

Snickare                                         Andreas Bernhardt

Snickare                                         Kristian Parten

Dekormålare/Attributmakare          Jossa Elmqvist

Dekormålare/Attributmakare          Jenny Klingwall

Dekormålare/Attributmakare          Per "Johan" Johansson

MASK & KOSTYM                               

Kostymtecknare                            Marie Strömberg

Maskör                                           Mimmi Harms Oredsson

Kostym / Mask-assistent                 Sanna Dahlström

Maskassistent Praktik                   Kassandra Muños Godocito

Maskassistent Praktik               Amanda Jenninger

Maskassistent Praktik                      Marija Miketa

Skräddare                                       Ingela Stralka

Skräddare                                       Bitte Palm

LJUD                                 

A-Ljud                                            Kim Creutzer

B-Ljud                                            Jonas Rudels

B-Ljud                                            Joel Näslund

POSTPRODUKTION                            

Klippare                                          Mattias Morheden

Klippare                                          Thomas Holmberg

Klippassistent                                  Rosanna Smeds

Postproduktionskoordinator SF       Kent Lehtinen

Postproduktion bildbearbetning       NAIVE

Projektledare                                  Fredrik Lundberg

Visual effects supervisor & 3D artist  Linus Kullman

Visual effects coordinator & compositor   David Nalci

Grade supervisor                              Oskar Gullstrand

Grade                                               Joakim Blomgren

Grade Consultant                              Jonathan Walter

Vinjettklippning                                  Oskar Mellander

Vinjett VFX & grafik                            Linus Kullman

Postproduktion ljudbearbetning         Red Pipe

Projektledare Red Pipe                       Erik Olsson

Musik                                                 Björn Palmberg

Musik                                                  Erik Olsson

Musikassistent                                     Annika Hedlund

Ljuddesign & mix                                Fredrik Lantz

Ljudläggning                                       Ulf Blomqvist

Ljudläggning                                       Mikael Frithiof

Ljudläggning                                       Fredrik Lantz

Ljudläggning                                      Tobias Norman

Ljudläggning                                       Erik Olsson

Ljudläggning                                      Jon Persson

Tramp                                                Ulf Olausson, Europa Foley

Violin                                                  Jannica Gustavsson

Violin                                                  Bo Söderström

Viola                                                   Jakob Rutberg

Cello                                                   Astrid Lindell

Trumpet                                             Kent Jonsson

Trumpet                                             Carl Jonsson

Trombon                                          Mikael Oskarsson

Trombon                                   Kristoffer Siggstedt

Övriga medarbetare                                 

                                            Ragna Jorming

                                            Josephine Owe

                                            Matthias Forsberg

                                            Mattias A Pallin

                                            Mimmo Hildén

                                            Sebastian Sheild

                                            Filip Sellberg

                                            Paulina Persson

                                            Caroline Johansson Byh

                                            Johan Gärskog

                                            Finnur Thor

                                            Pierre Sigfridsson

                                            Frida Block

                                            Rebecka Claesson

                                            Per Löfgren

                                            Jonas Färnefors

                                            Sara Johansson

                                            Johan Phillips

                                            Johan Rosell

                                            Ruben Broman

                                            Oliver Bornfelt

                                            Leni Gunther

                                            Isabella Frank

                                            Rodrigo Villalobos

                                            Julia Ahlqvist

                                            Alex Alenko

                                            Linus Eklund Adolphson

                                            Lisa Hu Yu

                                            Mira

                                            Felix Laurent

                                            Elliot Nilsson

                                            Arne Nordh

                                            Karolina Wedin

                                            Sofia Wedin

                                            Maja Wirensjö

PRAO                                

                                            Amanda Pajus

                                            Ronja Sjönell

ÖVRIGT                           

Kamera                               Kameraten AB

Ljus                                     Ljud och Bildmedia

Ljud                                    Redpipe

                                           Sthlm Sounds

SFX                                    Panoramafilm AB

Stunt                                  Stuntmakers

Studio                                 HD Resource

Vanliga frågor och svar

Läs mer

Hur gör jag för att söka en roll i nästa års julkalender?

Skådespelarna till nästa års julkalender är redan klara. Det går därför tyvärr inte att söka.

Kan jag söka till 2015 års julkalender?

Tyvärr inte. Ansökningspocessen är ännu inte igång.

Är pälsarna som familjen Hedenhös har på sig från riktiga djur?

Nej, det är fuskpälsar. Det gäller även tofflorna.

Hur får jag tag i julklapparna i Sagogrynets resa?

Det går inte ännu. Julklapparna är en överraskning som avslöjas den 24 december.

Vilken är nästa års julkalender?

Det är ännu inte avslöjat.

Var är Barna Hedenhös inspelad?

Inspelningen har skett i Stockholm och i HD Resources studio, på Naturhistoriska riksmuséet, Vasamuséet och i Dansmuséets tidigare lokaler. Rekvisitan kommer från dessa muséer samt Historiska muséet och Zoologiska museet i Lund.

Julkalendern: Barna Hedenhös uppfinner julen

Stenåldersfamiljen Hedenhös råkar ta sig till nutidens Stockholm. Där träffar de Stella, en ensam flicka vars pappa bara tänker på rymdraketen som ska åka till framtiden. ”Barna Hedenhös uppfinner julen” handlar om kulturkrockar, vänskap och magiska sagogryn som gör det omöjliga möjligt.

Du vill spela och se på video. Be en vuxen installera Flash.

Är du vuxen? Gå in gratis på get.adobe.com/se/flashplayer/

Du vill spela. Använd en dator istället.

Vi ses där!