Här är alla nomineringar

Robert Gustafsson i rollen som Allan Karlsson.
Robert Gustafsson i rollen som Allan Karlsson.

Flest vinstchanser har Måns och Felix Herngrens ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”. Publiksuccén (300.000 biobesökare sedan premiären på juldagen) med Robert Gustafsson i huvudrollen är nominerad i hela åtta kategorier.

Petra Mede programleder Guldbaggegalan för tredje året i rad. SVT direktsänder galan från Cirkus den 23 januari kl 20.00 i SVT1 och SVT Play.

Bästa film

Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Producent: Malte Forssell

Jätten

Producent: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl

Min faster i Sarajevo

Producent: China Åhlander

Skörheten

Producent: David Herdies

Sophelikoptern

Producent: Andreas Emanuelsson

Bästa regi

Hanna Sköld för Granny´s Dancing on the Table

Felix Herngren och Måns Herngren för Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Goran Kapetanovic för Min faster i Sarajevo

Alexandra-Therese Keining för Pojkarna

Bästa kvinnliga huvudroll

Karin Franz Körlof - för rollen som Lydia Stille I Den allvarsamma leken

Maria Sundbom - för rollen som Siri i Flickan, Mamman och Demonerna

Tuva Jagell - för rollen som Kim i Pojkarna

Jessica Szoppe - för rollen som Enesa i Sophelikoptern

Bästa manliga huvudroll

Jonathan Silén för rollen som Simon i Det moderna projektet

Lennart Jähkel för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table

Milan Dragišić för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo

Anders Mossling för rollen som 11811 i Yarden


Bästa kvinnliga biroll

Liv Mjönes för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken

Maria Langhammer för rollen som Morsan i Flykten till framtiden

Svetlana Rodina Ljungkvist för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Sadžida Šetić för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo

Bästa manliga biroll

Michael Nyqvist för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken

Henrik Dorsin för rollen som Bengan i Flykten till framtiden

Iwar Wiklander för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johan Kylén för rollen som Roland i Jätten

Bästa manuskript

Jan Vierth och Anders Sparring för manuskriptet till Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld

Johannes Nyholm för manuskriptet till Jätten

China Åhlander, Dragan Miticć och Goran Kapetanovic för manuskriptet till Min faster i Sarajevo

Sara Nameth för manuskriptet till Yarden

Bästa foto

Ita Zbroniec-Zajt för fotot i Min faster i Sarajevo

Anders Bohman för fotot i Sophelikoptern

Ita Zbroniec-Zajt för fotot i Yarden

Bästa klipp

Henrik Källberg för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johannes Nyholm och Morten Højbjerg för klippningen av Jätten

Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens för klippningen av Martha & NikiMartha och Niki

Bästa Kostym

Kicki Ilander för kostymerna i Den allvarsamma leken

Jaana Fomin för kostymerna i Flykten till framtiden

Moa Li Lemhagen Schalin för kostymerna i Upp i det blå

Bästa ljud/ljuddesign

Jan Alvermark för ljudet i Ester Blenda

Peter Adolfsson och Henric Andersson för ljudet i Golden Girl

Patrik Strömdahl för ljudet i Yarden

Bästa mask/smink

Anna-Carin Lock för mask/smink i Flykten till framtiden

Eva von Bahr och Love Larson för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg för mask/smink i Jätten

Bästa originalmusik

Björn Olsson för musiken i Jätten

Sophia Ersson för musiken i Pojkarna

Jan Sandström för musiken i Sophelikoptern

Bästa scenografi

Anna Asp för scenografin i Den allvarsamma leken

Liv Ask och Bengt Fröderberg för scenografin i Flykten till framtiden

Mikael Varhelyi för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Bästa visuella effekter

Fredrik Nord för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Henrik Klein och Petter Lindblad för effekterna i Siv sover vilse

Tomas Näslund för effekterna i Upp i det blå

Bästa dokumentärfilm

Don Juan av Jerzy Sladkowski

Martha och & Niki av Tora Mkandawire Mårtens

MonaLisa Story av Jessica Nettelbladt

Bästa kortfilm

6A av  Peter Modestij

Baby av Lovisa Sirén

Kroppen är en ensam plats av Ida Lindgren

Bästa utländska film

Min pappa Toni Erdmann Regi: Maren Ade

Mustang Regi: Deniz Gamze Ergüven

Sauls son Regi: László Nemes

Guldbaggen

Det bästa inom svensk film hyllas på Guldbaggegalan