Se våra kanaler live i SVT Play

SVT:s samtliga kanaler finns nu i SVT Play och är därmed möjliga att se i datorer, surfplattor och mobiltelefoner – direkt när de sänds på SVT.

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

- Nu är SVT:s utbud ännu mer tillgängligt för publiken, säger Lena Glaser, programdirektör för interaktivt utbud och plattformar på SVT.

Alla som befinner sig i Sverige kan nu se SVT1, SVT2, Barnkanalen, Kunskapskanalen och SVT24 i realtid.

- SVT Play har härmed ytterligare en funktion, kanalerna där du själv vill. Vårt mål är att finnas med hela SVT:s utbud där publiken finns. Vi fortsätter att utveckla tjänster som gör att vår publik kan ta del av utbudet genom nya tekniska lösningar, säger Lena Glaser programdirektör för interaktivt utbud och plattformar på SVT.

- Tittarvanorna förändras och idag vill allt fler ha möjlighet att även se kanalerna i datorn, mobilen och på surfplattor. Därför är det här ett självklart och naturligt steg för oss att ta. Vi är mycket glada över att kunna erbjuda den här lösningen till våra tittare.

Precis som tidigare kommer SVT:s program att finnas tillgängliga i efterhand på SVT Play och SVT kommer även fortsättningsvis att producera program och livesändningar exklusivt för SVT Play och svt.se.

 

Frågor och svar

Vilka kanaler finns i den nya tjänsten?
SVT:s samtliga kanaler: SVT1, SVT2, Barnkanalen, SVT24 och Kunskapskanalen.
 

På vilka plattformar är kanalerna tillgängliga?
Kanalerna via internet är avsedda för datorer, surfplattor och mobiler. De fungerar där SVT Play fungerar.
 

Finns den nya tjänsten endast i SVT Play?
Nej. Det är även möjligt för operatörerna att vidaresända SVT:s  kanaler i deras tjänster anpassade för datorer, surfplattor och mobiler.
 

Vad är vitsen med den här satsningen?
Den stora ökningen av internetuppkopplade bärbara skärmar som mobiler och surfplattor gör att det nu är en lämplig tid att komplettera SVT:s on demand-utbud via internet även med de här så kallade linjära kanalerna.

Kanalerna är ett tillägg i SVT Play. Det vanliga on demand-utbudet liksom de webbunika sändningarna finns kvar precis som tidigare.
 

Innebär de nya kanalerna i SVT Play att jag måste börja betala tv-licens även om jag inte har någon tv?
Tv-avgiften är inte kopplad specifikt till SVT. Det som gäller är om man kan ta emot tv eller inte på internet. Det finns en lag sedan 2007 som säger att den som kan ta emot en hel tv-kanal på någon utrustning är skyldig att betala radio- och tv-avgift.

För de allra flesta hushåll innebär det här ingen skillnad eftersom mer än 95 procent redan har en tv och 9 av 10 redan betalar avgiften. Det är inte någon skillnad nu när även SVT börjar sända sina kanaler på webben. Däremot blir det mer uppmärksammat nu.

Det är Radiotjänst som ansvarar för tillämpningen av den här lagen och på Radiotjänsts hemsida finns mer information, www.radiotjanst.se.

Regeringen har nu till uppgift att lämna förslag på en modell för hur public service ska finansieras. SVT önskar att dessa frågor utreds på ett bra sätt så att det blir tydligt för publiken hur vi i Sverige ska finansiera public service. Att vi har public service i Sverige är ett politiskt beslut och det är för att vi vill att alla ska ha tillgång till fri och oberoende radio och tv.

Kommer all tittning i framtiden att ske via internet?
Nej. Även i fortsättningen blir det en blandning av nät. Internet blir ytterligare en plattform tillsammans med traditionella broadcast-nät, som marknätet, satellit, kabel och IPTV.

Internet är idag ett komplement till traditionella broadcast-nät. Internet är egentligen inget robust nät för broadcast-sändningar och inte optimerat för att distribuera mycket data från en avsändare till många mottagare samtidigt.
 

Allt fler tittare vill dock ha möjlighet att se på tv utan att behöva använda sin vanliga tv-apparat och därför blir internet ett viktigt distributionsalternativ.
 

Jag har alltid kunnat se på livesändningar i SVT Play när jag varit utomlands. Är  alla livesändningar blockade nu?
Nej. Kanalerna i SVT Play är geoblockade, det vill säga att vi inte kan visa programmen utanför Sverige. Men våra livesändningar av enskilda program kommer att fortsätta precis som tidigare.

De är bara geoblockade om det enskilda programmet har rättighetsmässiga begränsningar.

Hos operatörerna kan jag ”backa” i tablån och se program som sänts tidigare. Varför går inte det med SVT:s kanaler?
Nu när vi lanserar ligger kanalerna och on demand-utbudet intill varann i SVT Play. Men vi kommer så snart som möjligt att titta på hur man på bästa sätt kan ”koppla ihop dem”. När det gäller operatörernas tjänster avvaktar vi bland annat den kommande lagstiftningen gällande särskild avtalslicens innan en sådan lansering eventuellt blir möjlig.
 

Kan jag spara ned program från sändningarna på sin dator?
Nej, allt utbud i SVT Play är streamat och ej nedladdningsbart.
 

Sändningen i SVT Play ligger lite efter den i tv. Varför?
Det tar en stund för våra servrar att koda om signalen till webbformat.
 

Varför kan jag se exempelvis Game of Thrones på min surfplatta när jag ser på den linjära sändningen i SVT Play, men inte on demand?
De linjära kanalerna via internet är en utsändning precis som SVT i dag via traditionell broadcastdistribution. När vi publicerar programmen on demand i SVT Play gäller andra rättighetsmässiga förutsättningar. 
 

Varför har ni tagit bort möjligheten att navigera via “kategorier” i toppen av SVT Play?
Vi har inte tagit bort möjligheten. "Kategorier" finns nu under menyvalet Program. Till höger på den sidan finns också möjlighet att visa innehållet efter kategori.
 

Klarar SVT:s servrar av all trafik från alla användare som tittar på kanalerna?
Det är delvis ny mark för oss, men vi har världens största streamingleverantör. Tillsammans med dem har vi dimensionerat för många samtidiga användare och hög belastning. Vi tror att det kommer att gå bra, men vi kan inte ge några garantier. Det kanske uppstår tillfällen när man kommer att få vänta en liten stund innan livesändningen startar.
 

Hur får jag dold text på de linjära tv-kanalerna?
Idag kan inte SVT tillhandahålla dold text på de linjära kanalerna. Tillsvidare får du i stället se enskilda program med textning på SVT Play (som video on demand) i din dator.
 

Varför visas inte Västnytt och andra regionala nyhetssändningar i de nya sändningarna i SVT Play?
Vi har inte möjlighet att sända alla regionala sändningar streamat i de så kallade linjära kanalerna. Det är därför som endast ABC sänds. Vi tittar på en teknisk lösning för detta. Tills vidare kan samtliga regionala nyhetsprogram precis som tidigare ses i efterhand på SVT Play.
 

Hur kommer det sig att Magine och Telia började vidaresända SVT:s kanaler över internet – före SVT?
De operatörer som slutit avtal med upphovsrättsorganisationen Copyswede har rätt att vidaresända SVT:s kanaler på nätet från den 1 februari. För oss var det inte viktigast att vara först utan att erbjuda vår publik en bra tjänst.
 

Hur mycket ökar SVT:s distributionskostnader?
Kostnaden för internetdistribution är baserad på popularitet. Ju fler som använder tjänsten desto mer ökar SVT:s distributionskostnader. Just nu är det hanterbart, men på sikt krävs att distributionstekniken över internet utvecklas för att klara ”en-till-många-distribution” på ett mer ekonomiskt sätt.

 

Publicerad: