Scanpix
Foto: Scanpix

Ask: "Det kan bli besvärligt"

Skiljer på olika framställningar Justitieminister framhåller att det kan bli besvärligt om man ska börja skilja på olika typer av framställningar av barnpornografi, men har inte hunnit läsa domskälen och är försiktig med sina kommentarer.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Rent allmänt kan jag säga att lagstiftningen inte gör någon skillnad mellan olika sätt att framställa en bild på och den inkluderar såväl enskilda barn som barn som grupp.

TT: Men den distinktionen gör ju nu HD. Man skiljer mellan verklighetstrogna bilder och fantasibilder.

-Jag har som sagt inte läst domen utan jag hänvisade till den lagstiftning vi har och hur riksdagen har sett på den här typen av brott.

TT: Men om avsikten var att få med även teckningar så har väl HD i så fall avgränsat lagstiftarens intentioner.

-Mangateckningar var inte särskilt vanliga när lagen skrevs, men jag tycker att man hade en framsynthet när man inte gjorde någon skillnad mellan olika sätt att framställa barnpornografi på. Jag tror att det är nödvändigt att ha den vidden i definitionen. Sen kan man naturligtvis göra avgränsningar som kan bli prejudicerande, och det är med stort intresse jag ska läsa domskälen. I den stund vi börjar dela upp vilken form som kan accepteras eller inte accepteras så kan det bli väldigt besvärligt, säger Ask.