EM i Starcraft 2 intar Globen
"Stämningen som på derbymatcher" I helgen är det dags för EM-final i Starcraft 2. För första gången hålls mästerskapet i Globen.
Publicerad – Uppdaterad
EM-finalen kommer att bli det största e-sportsarrangemanget som någonsin hållits i Europa enligt Dreamhack, arrangören bakom mästerskapet.
- Att vi behöver en arena av Globens storlek säger något om hur stort intresse det finns för e-sport nuförtiden, säger Fredrik Nyström, pressansvarig på Dreamhack.
- Det var egentligen när Starcraft 2 släpptes som vi märkte att intresset här i Sverige exploderade på riktigt, fortsätter han.
Riktigt hela Globen kommer man dock inte att fylla med e-sportsupporters under helgen, utan bara en del av arenan.
- Men vi räknar med att hundratusentals personer kommer att följa tävlingarna live-streamade på nätet, så publiken blir större än vad Globen kan svälja.
"Stämningen som på derbymatcher"
Finalspelarna kommer att sitta instängda i ljudisolerade bås på scenen. Bakom dem visas matchen på storbildsskärmar.
- Stämningen i publiken brukar vara lika hög som på derbymatcher i fotboll, säger Fredrik Nyström.
E-sport som arenasport är en nyhet i Europa. Men på andra håll i världen är tävlingarna redan ett folknöje.
- I Sydkorea finns det till exempel två tv-kanaler som i stort sett bara sänder matcher i Starcraft 2.