Malaysia fördömer svenska tidningar

Malaysia uppmanar Sveriges regering att agera mot de svenska nyhetstidningar som åter publicerat konstnären Lars Vilks karikatyr av profeten Muhammed som en rondellhund, uppger AFP.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Malaysia utrikesminister Anifah Aman säger i ett uttalande att hans land starkt fördömer publiceringarna. Ett så ansvarslöst agerande är provocerande och stötande till sin karaktär och därför totalt oacceptabelt.

Det islamistiska partiet PAS meddelar att det kommer att anordna demonstrationer och lämna över ett protestbrev till den svenska ambassaden på grund av publiceringarna.
Helena Sångeland, Sveriges ambassadör i Malaysia säger till TT, att det redan i torsdags kom uppgifter om att demonstrationer planerades att genomföras under den gångna veckan.

-Det blev inte av. Nu såg jag i malaysiska tidningar att muslimska organisationer planerar någonting. I så fall lär det bli efter fredagsbönen nästa vecka, säger hon.

Ännu ingen officiell protest
Någon formell protest har Helena Sångeland inte tagit del av.
Ambassaden är stängd över helgen så om vi har fått något till ambassaden så kommer vi att se den först på måndag.

När flera svenska tidningar 2007 publicerade teckningen protesterade flera länder officiellt mot detta, bland dem Egypten, Pakistan och Iran, liksom samarbetsorganet Islamska konferensen. I Irak utfäste den förmodade ledaren för al-Qaida i Irak en belöning på upp till 150 000 dollar till den som dödar Vilks.

Sedan dess har Lars Vilks hotats till livet flera gånger. I tisdags greps fyra män och tre kvinnor på Irland, misstänkta för mordplaner på konstnären.

TT