Det går bra nu, för Leslie Feist.
Leslie Feist - live på Öyafestivalen i Norge. Hon spelade även på sommarens Way Out West. Foto: Scanpix

Feist får fint pris på hemmaplan

Tuff konkurrens Popsångerskan Feist får det kanadensiska Polaris Prize för senaste skivan ”Metals”.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Leslie Feist växte upp i Calgary, Kanada, och har släppt fyra album. Runt om i popvärlden är Feist en riktig kritikerälskling - och hon behöver inte känna sig oupskattad hemma heller.

På måndagskvällen belönades Feist med musikpriset Polaris Prize, under en gala i Toronto. Priset hyllar fjolårets bästa kanadensiska album och vinnaren utses av en tio personer stark jury, bestående av musikjournalister, bloggare och tv-makare.

”Jag är chockad”

Feist hade tufft motstånd av andra kritikerrosade artister som Drake, Grimes och Kathleen Edwards, och tidningarna Calgary Herald och Rolling Stone rapporterar att sångerskan verkade både blyg och smått chockad när hon fick guldbeskedet från förra årets vinnare, Jeremy Gara och Tim Kingsbury från Arcade Fire:

- Det här var min största skräck - å herre gud (...) Alla hade varsin favorit här ikväll, det hade jag också - och jag trodde inte att det skulle bli jag. Jag är chockad, sa sångerskan i sitt oförberedda tal.

Polaris Prize består av 30 000 dollar - motsvarande drygt 200 000 svenska kronor.