"Fler än någonsin vill gå på festival"
Snart är det dags! Ryktena om festivalens död verkar mer långsökta än någonsin inför årets sommar. Redan nu har flera av de svenska festivalerna sålt fler biljetter än normalt.
Publicerad – Uppdaterad
Förra helgen drog sommarens första festivaler i gång - och arrangörerna står laddade. FKP Scorpio tog förra året över Hultfredsfestivalen och räddade därmed den forna festivaljätten från en säker död. 2011 lyckades man bara locka 10.000 besökare – men i år har man redan sålt fler biljetter.
-Vi hoppas på 15.000 sålda biljetter. Det har inte varit vår ambition att komma upp i samma siffror som Hultsfred en gång hade. Festivalkartan ser annorlunda ut i dag, vi har hårdare konkurrens, säger Gunnar Lagerman, som jobbar på FKP Scorpio.
Nästa år satsar FKP Scorpio på att lansera ”Sveriges största festival” på ett flygfält utanför Norrköping. En vågad satsning på en marknad som för några år sedan i det närmaste dödförklarades? Men Gunnar Lagerman tror inte att festivalen är långt i från död.
–Det är fortfarande en växande marknad. Jag tror fler går på festival i sommar än någonsin, säger han.
Slutsålt i Stockholm
En av huvudkonkurrenterna är Luger, som bland annat arrangerar Way Out West. I år har man dessutom satsat på en ny festival – Stockholm Music and Arts på Skeppsholmen.
–Äntligen får Stockholm en internationellt gångbar festival som sig bör för en huvudstad! Det känns som att varje stor stad med självrespekt borde ha en festival, säger Joel Borg på Luger.
Två månader före festivalen har festivalpassen redan sålt ut – och man har sålt fler biljetter till Way Out West än någonsin tidigare vid den här tiden på året.
–Det är jättekul! Vi håller på att se vad vi kan göra för att få in mer folk på Stockholm Music and Arts. Men vi vill inte att det ska komma för mycket folk, det ska kännas grymt för dem som är där, säger han.
Joel Borg tror att den hårdnande konkurrensen bara är bra för Festivalsverige.
–Desto mer roliga saker som händer desto fler människor blir intresserade, de sakerna hjälper varandra. Konkurrensen gynnar publiken – och vi har en strävan att utvecklas och bli bättre, säger han.
"Avskalat mysigt"
Amanda Ruuth är med och arrangerar den lilla festivalen Täfteåfestivalen utanför Umeå. Festivalen – som i år hoppas locka mellan 2.500 och 3.000 festivalbesökare – var ett av Svenska Dagbladets hetaste tips på var man ska åka i sommar.
–Jag fick rysningar över hela kroppen när jag läste det! Det känns hur roligt som helst att vi blir omnämnda, säger Amanda Ruuth.
Sju personer jobbar aktivt med festivalen som anordnas för elfte året i rad.
–Jag skulle beskriva den som ganska norrländskt folklig och avskalat mysig. Gruppen som startade festivalen startade den som en lokal grej och sedan har det vuxit, men det har fortfarande en mysig ton. Musikmässigt är det en blandning mellan pop och indierock, säger hon.
Med hjälp av 300 kronor i entréavgift och många engagerade volontärer räknar festivalen med att gå runt, men stöd behövs alltid.
–Allt stöd vi kan få gör att vi kan göra det här till en bättre festival. Dels ekonomiskt stöd – men också pepp och glädje från folk, säger hon.