Daniel Craig spelar James Bond i nya filmen Skyfall. Men inför premiären har filmkritikerna fått stränga förhållningsorder från filmbolaget. AP / Scanpix
Daniel Craig spelar James Bond i nya filmen Skyfall. Men inför premiären har filmkritikerna fått stränga förhållningsorder från filmbolaget. Foto: AP / Scanpix

Stort säkerhetspådrag inför nya Bond

Genomsöks av vakter Genomgå en säkerhetskontroll, och avslöja inte filmens handling. De ovanligt stränga förhållningsreglerna fick svenska filmkritiker inför förhandsvisningen av "Skyfall".

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten
Kulturnyheternas Kristoffer Viita är en av de kritiker som fick ett brev med önskan om att hålla tyst om ”Skyfall” i samband med visningen av nya Bondfilmen. SVT
Kulturnyheternas Kristoffer Viita är en av de kritiker som fick ett brev med önskan om att hålla tyst om ”Skyfall” i samband med visningen av nya Bondfilmen. Foto: SVT

Vad handlar nya Bondfilmen "Skyfall" om? Den frågan kan du bara få svaret på genom att köpa en biobiljett - i alla fall om SF får sin vilja igenom. Inför biopremiären i kväll bör landets filmkritiker inte avslöja intrigen eller filmens upplösning, enligt ett brev från SF.

Säkerhetsarrangemangen för att undvika att filmen sprids på nätet är också ovanligt stränga. I ett brev som skickades ut inför förhandsvisningen skrev SF bland annat: "Du kommer att genomsökas av säkerhetspersonal och du kommer att få lämna in all form av inspelningsbar utrustning så som kameror och mobiltelefoner till vår säkerhetspersonal."

- Innan visningen får man ett mejl där det står hur man ska bete sig. Man får en lapp när man är på plats, och sedan läser de upp informationen en gång till innan visningen börjar. Jag får känslan av att man inte riktigt respekteras i sin yrkesroll, att de läxar upp en, säger Kulturnyheternas filmkritiker Kristoffer Viita, som var på pressvisningen av ”Skyfall” i Stockholm.

”Man får prata om handlingen”

Helena Stenberg, presschef på SF, menar att sådana här säkerhetsarrangemang ibland förekommer kring riktigt stora filmproduktioner.

- Även om det är ovanligt, så har det hänt att filmer läckt genom pressvisningar. Vi är ålagda att ha de här säkerhetsarrangemangen från MGM och Sony Pictures. Om filmen hamnar på en illegal sajt kan vi i alla fall säga att den inte kommer inte från oss, säger hon.

Det finns inget förbud mot att berätta om filmens handling, menar hon.

- Man får prata om handlingen hur mycket man vill. Vi önskar att man inte ska avslöja speciella saker i intrigen, upplösningen och vad som händer med filmens karaktärer. Det är för att de som inte har sett filmen ska få samma bioupplevelse, säger hon.

Vad gör ni om en journalist ändå avslöjar filmens upplösning, exempelvis på twitter?

- Ingenting. Det här är en önskan, det är ju inte Säpo vi talar om, säger hon.