"Wikileaks är bra för journalistiken"

Vi journalister är beroende av etablissemanget. Det tycker Gunnar Nygren, docent i journalistik som menar att Wikileaks publicering av information är bra för journalistiken.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Flera av världens ledare, däribland den svenska utrikesministern Carl Bildt, fördömer Wikileaks publicering av hemligstämplade dokument.
– Det försvagar diplomatin i hela världen, sa Carl Bildt i Aktuellt på måndagskvällen.

Mindre beroende av etablissemanget
Men läckan gör journalistiken en tjänst, det anser Gunnar Nygren, docent i journalistik på Södertörns högskola.
– Wikileaks gör medierna mindre beroende av etablissemanget. Vi är annars i händerna på källor hos etablissemanget såsom myndigheter eller politiker.

En annan bild av kriget
Gunnar Nygren tycker att publicering av dokumentationen som rörde Irakkriget är ett bra exempel på det.
– Då fick vi en betydligt mer allsidig bild, en annan bild av kriget än den vi får av inbäddade reportrar som är beroende av sina källor, säger Gunnar Nygren.

Finns det någon fara med Wikileaks publiceringar?
– Ja om journalister inte gör sitt jobb - det vill säga om man publicerar rakt av och inte filtrerar informationen. Vi kan inte publicera bara "för att Wikileaks gör det". Vi måste ta vårt eget publicistiska ansvar, säger Gunnar Nygren.

Den svenska utrikesministern Carl Bildt tycker att det senaste Wikileaks-släppet hotar diplomatin över hela världen. Ska journalister ta någon hänsyn till det när de hanterar informationen?
– Nej, det är inte journalisters uppgift är inte att skydda diplomatin. Är det relevant för våra läsare, då ska vi publicera.
– Men vi ska också behandla Wikileaks information som vilken källa som helst. Vi måste själva försöka verifiera uppgifterna, ta samma etiska hänsyn och värdera vad som är intressant, säger Gunnar Nygren, docent i journalistik vid Södertörns högskola.

Sofia Benholm