Bild på intresset när Loreen genomförde sin första presskonferens på plats inför Eurovision Song Contest 2012. "Euphoria" har målats upp som favorit till vinsten i samtliga stora förhandsomröstningar.
Foto: Pär Källman/SVT

Här blir Loreen huvudpersonen i Baku

Rekordstort intresse för det svenska bidraget

När Loreen gjorde sin första repetition inför Eurovision Song Contest på onsdagen var intresset större än för något annat bidrag hittills.

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten
Intresset var stort när Loreen genomförde sin första presskonferens på plats inför Eurovision Song Contest 2012. "Euphoria" har målats upp som favorit till vinsten i samtliga stora förhandsomröstningar. Pär Källman/SVT
Intresset var stort när Loreen genomförde sin första presskonferens på plats inför Eurovision Song Contest 2012. "Euphoria" har målats upp som favorit till vinsten i samtliga stora förhandsomröstningar. Foto: Pär Källman/SVT
Första repetitionen av "Euphoria" i Eurovision Song Contest 2012 i Baku, Azerbajdzjan.
Loreen är på plats i Azerbajdzjan. Foto: Andres Putting/EBU

Journalisterna och andra i presscentret har bevakat repetitionerna sedan starten i söndags. Flera av dem kom fram till den svenska delegationen och menade att intresset kring det svenska bidraget var det största hittills i Baku.

– Jag fick höra att det aldrig varit så många här som på min presskonferens och fick positiv respons från flera håll, säger Loreen.

"Många upplevelser"

När Loreen mötte journalisterna och de ackrediterade fansen på presskonferensen satt hon tillsammans med Sveriges delegationschef Christer Björkman vid ett stort podium, som brukligt vid stora evenemang som Eurovision Song Contest.

– Det här är den första presskonferensen någonsin där jag sitter på det här sättet. Det är så många upplevelser nu som är nya för mig och det här var väldigt speciellt, men ändå kul, säger Loreen.

Storfavorit

Tjugionio medier hade anmält intresse att göra enskilda intervjuer med Loreen efter presskonferensen och hon satt kvar i timmar. Väl tillbaka på hotellet väntade telefonintervjuer med svenska medier.

I förhandsomröstningar och tippningar har Loreen och "Euphoria" målats upp som storfavorit.