– "Nej, jag inte direkt", svarar Loreen på frågan om hon känner press från alla odds om hennes vinstchanser. "Vad som helst kan hända, och jag vill se det som att alla är favoriter, att vi alla är vinnare".
– "Nej, jag inte direkt", svarar Loreen på frågan om hon känner press från alla odds om hennes vinstchanser. "Vad som helst kan hända, och jag vill se det som att alla är favoriter, att vi alla är vinnare". Foto: Andres Putting/EBU

Se Loreens första repetition

Se bilder och video direkt från Baku

I dag repeterade Loreen för första gången inför semifinal 2 i Eurovision Song Contest 2012. Se bilder och videoklipp direkt från Azerbajdzjan.

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

I Baku är förberedelserna av den andra semifinalen i full gång och Loreen har precis genomfört sin första repetition på scenen. På eurovision.tv beskrivs det svenska hoppet som spelbolagens stora favorit, och förväntningarna från media och fans är höga.

Kan ställa upp nästa år igen

Under dagens presskonferens berättar Lorren att hon inte är främmande för att ställa upp i Melodifestivalen nästa år – även om hon vinner Eurovision Song Contest.

– Men det beror på den här mannen, sade hon och pekade på Christer Björkman.

Christer Björkman svarar att det är låten de hänger på.

Se bilder och videoklippet genom att klicka på länkarna till vänster.