Finanskrisen avgör presidentvalet

På kort tid har finanskrisen på Wall Street seglat upp som den fråga som kan avgöra vem som vinner det amerikanska presidentvalet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Såväl demokraternas presidentkandidat Obama som republikanernas Mccain lovar nu klart tuffare regleringar av finansmarknaderna. Medan Obama skyller krisen på republikanernas tidigare brist på regleringar försöker nu Mccain framstå som den trygge och erfarne poltikern som ska lösa krisen.

Värsta kreditfrossan sedan andra världskriget
Just nu skakas finansmarknaderna världen över av den värsta kreditfrossan sedan andra världskriget. Placerare flyr börserna och pengarna satsas i det som upplevs som säkrast just nu statsobligationer.

Bankerna litar inte längre på varandra och vågar därför knappt låna ut pengar sinsemellan. Tänk om den jag lånar till håller på att gå omkull?

Priset på risk har skjutit i höjden. Investerare tänker inte på att tjäna pengar utan på att rädda undan det som räddas kan.

Centralbankerna pumpar in pengar
Den amerikanska centralbanken har tillsammans med Bank of England den europeiska centralbanken ECB pumpat ut över 1.000 miljarder i banksystemet för att förhindra att banksystemet havererar. Samtidigt har Federal Reserve och de amerikanska skattebetalarna gått in och räddat t ex den amerikanska försäkringsjätten AIG, ett återförsäkringsbolag som hade orsakat för stora skador om det hade gått omkull.

Men när nu snöbollen är i rullning måste USA:s sittande regering och centralbank vara redo för nya aktioner dag för dag timme för timme.

Fler regleringar väntar
I detta kaotiska läge är det lätt för demokraternas presidentkandidat Obama att beskylla den sittande regeringen för att ha släppt marknadskrafterna fria och inte reglerat Wall Street tillräckligt. Fler regleringar lovar alltså demokraterna.

Men ännu handlar det om löften och slagord. Vi har ännu inte fått veta hur demokraterna konkret ska reglera bort finanskrisen. Wall Street är samtidigt viktiga finansiärer av såväl demokraternas som republikanernas presidentvalskampanj. Det sista aktörerna på den amerikanska finansmarknaden vill ha är långtgående regleringar.

McCain som tidigare varit emot regleringar lovar nu också att ta krafttag i denna fråga om han vinner valet. Han försöker också på olika sätt visa på handlingskraft när finansstormen drar fram.

Avgörande för valet blir vem som bäst lyckas övertyga väljarna att han kan lösa krisen. Oaktat vem som vinner får aktörerna på finansmarknaderna räkna med flera och mer långtgående regleringar.