Landstinget startar digital vårdcentral

Publicerad

I mitten av januari ska Landstinget Dalarna starta en digital vårdcentral. Patienten sitter hemma och har videosamtal med läkaren via mobilen eller datorn, och under ett videosamtal kan läkaren bl a titta på hudutslag.

– Den erfarenhet som finns hittills visar att bortåt 70 procent av alla krämpor kan behandlas utan att läkaren träffar patienten, säger Ulf Börjesson som är divisionschef för primärvården. Det innebär att han är chef för landstingets vårdcentraler.

– Dessutom kan jag göra mig en helhetsbedömning av hur patienten verkar må, säger Ulf Börjesson. Man ser mycket bara genom att titta på ansiktsuttrycken.

”En del är nog skeptiska”

Mats Lindberg är projektledare för den digitala vårdcentralen. Han är beredd på att en del kommer att vara skeptiska till det här

– Jag tror att flera kommer att tycka att det är ett bra initiativ att det nu blir ytterligare ett sätt att träffa oss på. Till att börja med så är det bara de patienter som själva ber om det som blir patienter hos den digitala vårdcentralen.

Delar på uppdraget

Den digitala vårdcentralen kommer att vara bemannad med en läkartjänst varje vardag.  Det är de ordinarie distriktsläkarna som delar på uppdraget. Det innebär att ibland så kan patienten bli uppkopplad mot en läkare i t ex Mora och ibland mot en läkare i Ludvika. För att den här vården ska bli patientsäker så måste patienten legitimera sig med sitt bank-id och även läkaren måste kunna legitimera sig när hen loggar in.

Tidsvinst för patienterna

Förutom att ”träffa” en läkare via videosamtal ska det också vara möjligt att få träffa en sjukgymnast på det här sättet.

– Det kommer att bli stora tidsvinster för patienter som nu slipper åka långa sträckor, säger landstingsrådet Maja Gilberg Westholm (V). Hon påpekar också att den digitala vårdcentralen inte ska ersätta dom vanliga vårdcentralerna utan den ska vara ett komplement.

Den erfarenhet som finns från liknande projekt i andra landsting visar att ”besök” på en digital vårdcentral tar kortare tid än ett läkarbesök på en vanlig vårdcentral. På den vanliga vårdcentralen tar en läkare emot omkring tio patienter per dag. Läkaren på den digitala vårdcentralen ska, åtminstone teoretiskt, kunna ta emot ca 30 patienter per dag. Det första året är kostnaden för den digitala vårdcentralen budgeterad till två miljoner kronor, då är personalens löner inräknade.

Oppostionen är positiv

Oppositionen ser positivt på planerna på en digital vårdcentral. Så här skriver Jenni Sjöblom som är politisk sekreterare hos Moderaterna:Moderaterna har länge förespråkat en utökad e-hälsa. Digitala vårdcentraler skulle kunna vara en del av det arbetet. Digitala lösningar kan vara ett mycket bra komplement till traditionell vård och mycket kostnadsbesparande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.