Det är alltså inte första gången som kvinnan har dömts för falska våldtäktsanklagelser. Senast var det i april förra året som hon dömdes av Gävle tingsrätt för flera fall av anklagelser mot sin före detta man i Hudiksvall.
Kvinnan påstod då bland annat att han ska ha våldtagit henne med en flaska. Hudikbon satt anhållen och häktad i 39 dagar innan det stod klart att anklagelserna var falska. Den gången fick hon sex månaders fängelse.
Strax innan jul dömdes hon igen. Återigen hade kvinnan anklagat en man, den här gången en person från Stockholm, för att medverkat till våldtäkt på henne i maj förra året.
Möttes via sociala medier
De båda hade träffats på Facebook. De kom efter en tid överens om att träffas och han hämtade henne med bil i Flemmingsberg. Enligt mannen var de i hans lägenhet.
De åt mat, drack vin och pratade. Det förekom inget sexuellt mellan dem. Det slutade med att mannen somnade på soffan och vaknade av att polisen ringde på dörren. Då var kvinnan borta.
Enligt kvinnan så hade Stockholmaren kommit med ytterligare två män med sig. I bilen hade en av männen gett sig på henne sexuellt och sagt att det var en hälsning från hennes föredetta man i Hudiksvall.
Våldtäkterna ska ha fortsatt i lägenheten av de medföljande männen. Hon tror inte Stockholmaren ska ha deltagit själv i våldtäkterna. Samtliga påståenden har, enligt domen, visat sig var ogrundade.
Förfalskat bevis
Kvinnan döms också för falsk tillvitelse mot sin förre man i Hudiksvall och för att förfalskat bevis. Hon ska under sensommaren och hösten förra året påstått sig få hotfulla sms från sin tidigare man. Men det visar sig att hon har skrivit sms:en och skickat dem till sig själv.
Inte psykiskt sjuk
Södertörns tingsrätt konstaterar att kvinnan är psykiskt sjuk, men att den psykiska sjukdomen inte är så allvarlig att hon kan dömas till psykiatrisk vård. De dömer henne till åtta månaders fängelse.
Kvinnan ska betala skadestånd. 37 000 kronor till sin tidigare man och 30 000 till mannen från Stockholm.