Serietjuv släpptes ur landet – utan att förhöras

Uppdaterad
Publicerad

Inbrottstjuven serverades på silverfat, ändå släpptes han ur landet. Ja, så säger upprörda poliser om att en man, misstänkt för flera inbrott, utvisades ur landet utan att förhöras. Trots att det fanns dna-bevisning.

I slutet av september stoppade gränspolisen en man vid färjeläget i Helsingborg.

– Han hade inte rätt att vara här eftersom att han hade ett utvisningsbeslut på sig sedan tidigare, säger gränspolisen Johan Wränghede.

Stark bevisning

En kontroll i polisens register visade att mannen, en 24-årig albansk medborgare, hade utvisats från Sverige redan 2013 efter att ha fällts för flera inbrott. Nu var han misstänkt för fyra olösta villainbrott i norra Skåne.

– Det fanns dna-säkring och annan väldigt bra bevisning, så vi kontaktade utredaren i Ängelholm för att få mannen hörd och förhoppningsvis lagförd för de här brotten, säger Johan Wränghede vid gränspolisen.

Johan Wränghede vid gränspolisen.

Men ingenting hände. Den misstänkte hålls omhändertagen på Migrationsverkets förvar i Åstorp i väntan på eventuellt utvisningsbeslut, men polisen gör ingen ansats att förhöra honom. Trots starka bevis mot mannen vid samtliga fyra inbrott:

* Från ett inbrott i Kristianstad finns säkrade hand- och fingeravtryck.

* Ett par i Nyhamnsläge blir bestulna på datorer, surfplattor och mobiltelefoner. Ägaren lyckas spåra sin telefon till Albanien. Via telefonens molntjänst på nätet ser hon flera nytagna bilder på unga män. Bilderna lämnas till polisen.

* Efter ett inbrott i Ängelholm, säkrar polisen dna i blod sedan inbrottstjuven skurit sig på en krossad fönsterruta.

* I en sommarstuga i Strandbaden, utanför Höganäs, säkras dna på en parfymflaska.

”Kommunikationsmiss”

Alla bevis pekar mot den 24-årige albanen som nu finns i Sverige igen, men både utredaren och förundersökningsledaren i Ängelholm hävdar att de aldrig förstod att den misstänkte satt på förvaret i Åstorp. De avvaktade nya besked.

– Utredaren trodde att gränspolisen skulle höra av sig igen med mer information om mannen, gränspolisen trodde att utredaren skulle vidta åtgärder.

– Det handlar om en kommunikationsmiss, säger Tina Anderberg, chef för polisens utredningsjour i Helsingborg.

Tina Anderberg, chef för polisens utredningsjour i Helsingborg.

När utredarna till sist förstår att en misstänkt inbrottstjuv har funnits bara några mil bort, är det försent. Migrationsverket har tagit beslut att utvisa mannen ur Sverige. Igen. Mitt framför näsan på polisen.

– När vi nu fick honom serverad på silverfat kändes det ju lite snopet när vi fick höra att man inte hade gjort någonting i ärendet, säger gränspolis Johan Wränghede.

Risk att han begår nya brott

Utredningschef Tina Anderberg förnekar att det skulle handla om resursbrist eller en nedprioritering av ärendet, men säger att det är beklagligt att mannen inte förhördes om brotten.

– Det är jättetråkigt att vi inte har hanterat det här ärendet bättre. Det tar jag ansvar för. Vi måste bli bättre, säger hon.

Hon ska nu ta tag i frågan för att säkerställa att kommunikationen mellan olika polisenheter inte fallerar igen.

Utredningarna av inbrotten har kostat hundratusentals kronor. Brott som på grund av polisens miss nu förblir outredda.

– Mannen har ju varit i Sverige i flera omgångar och begått brott. Risken är ju att han kommer tillbaka, tar sig förbi gränsfiltret och begår nya brott, säger Johan Wränghede vid gränspolisen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.