Nu är demokraterna inte längre givna segrare – Obama måste visa upp ett nytt ansikte

Det är nu oro som präglar demokraternas partikonvent. Nu är Obama inte längre den givne segraren som för några veckor sedan. Nu måste Obama visa upp ett nytt ansikte för att fånga de miljontals tveksamma som han är tvungen att vinna.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

En opinionsundersökning nyligen, utförd av ansedda Pew Institute, visar att 48 procent av amerikanerna är trötta på att se och höra Obama i medierna.

Konkretare
Om man delar upp det i partisympatier är en tredjedel av demokraterna trötta på honom, dubbelt så många republikaner tycker att de hört och sett för mycket om honom.

Vad de har hört har handlat om "förändring" (change). Men ganska lite om hur han konkret skulle försöka styra landet. Det är här han måste försöka bli konkretare, främst när det gäller ekonomi och miljö. Men även utrikespolitiken (efter Georgien) börjar bli en het fråga.

Inom partiet finns just nu en oro: Det går inte så bra för Obama längre. Han och republikanen McCain ligger ungefär lika i opinionssiffror. Efter Georgien blir internationella säkerhetsfrågor viktiga och där har McCain högre förtroende än Obama.

Inte längre klar vinnare
Demokraterna hade trott att detta skulle bli ett partikonvent där man under jubel utsåg den man som sjävklart skulle bli USA:s president. Så är det inte längre.

En orsak till Obamas nedgång är att han fortfarande inte har lyckats nå de grupper som Hillary Clinton vann: medelålders, vita, arbetare, lågutbildade och lågavlönade.

Det är under dessa fyra dagar som han och hans vicepresidentkandidat måste övertyga. Han och vicepresidentkandidaten Joe Biden, som är en erfaren utrikespolitiker. Men att Obama valde Biden kan också vändas mot Obama. Han blir en president som erkänner sin svaghet i utrikes- och säkerhetsfrågor.

Besvärligt handikapp
Och programmet för första dagen visar delvis vad det handlar om: Att
visa MÄNNISKAN Obama, den PÅLITLIGA människan Obama - att försöka tala om att han är en bra amerikan, inte alls elitistisk och snobbig. Man måste alltså ta bort misstänksamheten mot hans person. Det är ett besvärligt handikapp för en presidentkandidat.

När de över 4000 delegaterna träffas är det efter den kanske hårdaste
interna partiduellen i partiets historia. I primärvalen handlade det om att utse partiets kandidat. (Totalt är det 4 440 delegater som avger 4235 röster; skillnaden beror på att en del delegater bara har en halv röst.)

Längst ned på sidan http://www.demconvention.com/frequently-asked-questions/ finns en klickbar karta som visar antalet delegater per delstat.

Oenigt parti
Problemet för Obama är att han måste ha Hillary Clinton med sig, fast hon inte blev vicepresidentkandidat. Hon ska tala på konventet. Bakom kulisserna har hon förmanat sina delegater att inte rösta på henne utan på Obama. Clinton talar på tisdagen (lokal tid), valet sker på onsdagen.

Det ska vara ett sätt att visa att partiet står enat - fast många undrar om det verkligen gör det. Partiet fruktar fortfarande att måna Clinton-anhängare istället väljer McCain, som redan börjat producera TV-annonser med besvikna Clinton-anhängare som tänker rösta på honom.

Obehaglig verklighet
Partikonventen (republikanernas börjar den 1 september) är avstampet för presidentvalet. Drygt två månaders valrörelse efter första halvåret utdragna interna partival.

Det är alldeles för mycket att tala om en kris. Men verkligheten är mycket obehagligare för demokraterna idag än för någon månad sen. Det kommande valet kan bli lika jämnt och spännande som vårens primärval.

Bo Inge Andersson, utrikeskommentator, Rapport, SVT