Varg på Kolmården bet döv flicka
Fanns bara en guide Kolmården har hävdat att det alltid finns två guider med besökarna inne i hägnet men en video som en besökare filmat visar att regeln frångåtts.
Publicerad
SVT:s Östnytt kan visa att Kolmårdens säkerhetsrutiner i varghägnet har brutits. Djurparken hävdar att det alltid finns två guider med besökarna inne i hägnet men en video som en besökare filmat visar att regeln frångåtts.
Videon från ett besök i hägnet 2008 visar hur vargarna ger sig på en döv flicka och hur den ensamma guiden har problem att avvärja vargflocken.
Guiden säger åt flickan att stå still, vilket hon förstås inte hörde, så hennes mamma försöker tolka åt henne att stanna. De andra besökarna frågade om de kunde hjälpa till, men guiden säger att det går bra.
Det fanns alltså ingen annan personal som kunde komma till undsättning vid det här tillfället, trots att Kolmården hävdar att besökarna aldrig släpps in med en ensam guide.
Efter den våldsamma vargattacken i söndags, då en djurskötare miste livet, har Kolmården avbrutit besöken till vargarna.
Jonas Felixon filmade händelsen och han tycker att man från djurparkens sida mörkat riskerna med att umgås med vargar och att parken tummat på säkerheten. Om attacken mot den döva flickan säger Felixon att det i efterhand känns som att det var en situation som verkligen hade kunnat bli riktigt, riktigt farlig.
Enligt Kolmårdens zoologiske chef Mats Höggren är rutinen med dubbla vargguider relativt ny och han minns inte när den infördes. Höggren håller med om att filmen visar en otrevlig situation och menar att gästerna absolut inte ska behöva ingripa.