Kulturdirekt
Foto: Kulturdirekt

Affischering på elskåp

Försök blir permanent Det ska bli tillåtet att affischera på Stockholms elskåp. Totalt handlar det om 2000 elskåp runt om i stan som kulturarrangörer kan köpa affischplats på.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Konsertarrangörer, teatrar, museer och andra kultur- och upplevelseaktörer får nu en marknadsföringskanal på Fortums elskåp, som i takt med ökad efterfrågan successivt kommer byggas ut.

En del av ytorna kommer vara reserverade för mindre arrangörer och administreras av föreningen Kulturdirekt. Genom Kulturdirekt kommer kulturarrangörerna att erbjudas möjligheten att köpa hela affischer, eller om så önskas, dela yta med andra arrangörer. Billigast blir till exempel en plats på Kulturdirekts månatliga kalenderaffisch. Det skriver Stockholms stad i ett pressmeddelande.

-Genom ett samarbete mellan Kulturdirekt och Fortum kan Stockholms fria kulturliv nu nå ut med reklam till fler stockholmare, skriver Madeleine Sjöstedt (FP), kultur- och fastighetsborgarråd Stockholms stad i pressmeddelandet.

Mer information finns här