Fallgropar på konkursrean
City på 90 I morgon är det flera som tänkt fynda på hemelektronikkedjan Experts konkursutförsäljning
Publicerad – Uppdaterad
Vid konkursutförsäljningar är det lätt att stirra sig blind på priset men det finns en del att fundera på innan man ger sig ut och handlar.
-Du ska inte betala för något som du inte får med dig hem och ett annat bra tips är att betala med kreditkort för då har du möjlighet att reklamera varan hos kreditbolaget, tipsar konsumentrådgivaren Maria Wiezell.
Google mest attraktiva arbetsplatsen
Företaget Google är den mest attraktiva arbetsplatsen bland ingenjörs- och IT-studenter. Det visar en ny undersökning som gjorts bland 144.000 studenter världen över.
-Jag skulle absolut kunna tänka mig att jobba på Google. Ryktet går om att det är en attraktiv arbetsplats, säger studenten Eva Olsson på Kungliga Tekniska högskolan.
Kolonilott för en halv miljon
Intresset för en kolonistuga i centrala Stockholm är stort. I Årstalund på Södermalm såldes nyligen en stuga för över en halv miljon. Då säljaren gått i konkurs fick köparen kolonin för högsterbjudande och gick därmed förbi den 15-20 års långa kö som vanligtvis finns för att få en stuga i området. Nu vill Koloniträdgårdsförbundet se över regelverken så att det inte är möjligt att gå runt kötiden på det här sättet i framtiden.
Tantos bollplan får gräs
I början av oktober ska Tantolundens Bollplan rustas upp och få konstgräs istället för grus.