Fotbollsarena vid Globen klar 2012
Hammarby är nära att få en ny arena. Och vid sidan om ritningarna byggs nya drömmar. -Kan AIK ha ett snitt på 20.000 åskådare per match kan vi också ha det, säger Hammarby fotbolls vd Henrik Appelqvist.
Publicerad
En modern multiarena, som bär tak och kan skifta färg, kan snart vara en verklighet i Globenområdet i Stockholm.
-Globenområdet behöver utvecklas. Därför behövs en ny arena för konserter, evenemang och idrott. Det finns också behov av en lösning för elitfotbollen i Stockholm som vi vill tillgodose, sade finansborgarrådet Kristina Axén Olin (m) på en pressträff på måndagen.
-Det utredningsbeslut som pågår har nu kommit så långt att vi kan gå vidare och fatta ett beslut i kommunfullmäktige om en ny arena. Tanken är att den ska invigas 2012 och heta Stockholmsarenan, säger idrottsborgarrådet Madeleine Sjöstedt (fp).
Under våren eller sommaren kommer ett förslag till stadsfullmäktige med ett inriktningsbeslut att tas fram, för behandling 2008. Planprocessen kommer att genomföras under 2009 och 2010 varpå byggstarten kan ske under 2011. Arenan ska stå sedan stå klar 2012.
-Ja, vi vill ha den som hemmaplan senast 2012, säger Hammarbys vd Henrik Appelqvist.
"Politisk enighet"
-Det är mycket glädjande att staden väljer att satsa på det här. Nu uppfattar jag att det finns politisk enighet bakom och det känns fantastiskt.
Under flera års tid har Hammarby varit delaktiga i den nya arenans utformning. Arenan, som sagts ska bli kostnadsneutral för skattebetalarna, kommer att kosta 1,9 miljarder kronor och finansieras genom försäljning av byggrätter för 1,3 miljarder samt en upplåning på 700 miljoner. Vid sidan om fotbollen ska evenemang som hästhoppning och konserter äga rum.
-Fotbollsrummet är ett perfekt rum att börja jobba utifrån. Självklart gör vi allt för att nå ett maximalt utnyttjande av arenan, säger Henrik Appelqvist, som ser en ny ljusare framtid inte långt från nuvarande hemmaarenan, Söderstadion.
-Självklart föder den nya arenan framtidsdrömmar. Publiksnittet ska vi öka till 20.000 åskådare per match. Det här kommer att skapa möjligheter för oss och vi kommer att vara med ända nere på skruv- och mutternivå tills arenan står klar.
Stockholmsarenan kommer att uppfylla Uefas krav och rymma 30.000 åskådare.
Djurgården ingen sambo
-Vad det gäller Djurgården vill de äga sin arena. Det är något vi får respektera, understryker Madeleine Sjöstedt.
I slutet av mars lämnade Stockholms stad över förslag på fem platser där en ny arena kan bli aktuell. Men Djurgården väljer att fortsätta leta nya lösningar.
-Att den här nya arenan blir klar förändrar inget för oss, vi kommer inte att spela där. Däremot hoppas jag nu att det innebär att det blir lättare för oss att få hjälp att hitta en ny plats, säger Djurgårdens ordförande Bo Lundqvist.
I Stockholm byggs det på flera håll. Nästa steg i byggboomen är spadtagen vid årsskiftet som ska ge Swedbank arena, den nya nationalarenan i fotboll.