Lågt förtroende för s i Stockholm

I mätning efter mätning sviktar förtroendet för socialdemokratin i Stockholms län. I dag har man knappt förtroende hos 35 procent av väljarna. Och vissa mätningar tyder på att förtroendet sjunker ytterligare.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Stockholm behöver en ny socialdemokrati slår, Håkan Bengtsson fast i en svidande debattartikel i Dagens Arena för bara några dagar sedan.

Enligt Håkan Bengtsson är ett av problemen för socialdemokraterna i Stockholm att man sitter fast i bilden av det gamla Industri- Sverige. En av frågorna som han menar att sossarna i Stockholm förlorat många väljare på är bostadspolitiken.

Mona Sahlin, är bekymrad över vad socialdemokratin har blivit i hennes egen stad. En tydligare politik som sätter stockholmarnas behov i centrum är det hon tror ska kunna återvinna stockholmarnas förtroende. Och hon sätter ett stort hopp till Carin Jämtin som den som ska kunna axla uppgiften.