Ove Thews/SVT
Foto: Ove Thews/SVT

Äldre fortsätter jobba

Pensionärs-förmedling öppnar i Stockholm Ofta brukar det vara arbetslösheten bland unga som är i fokus. Men när äldre vill jobba längre, så öppnas arbetsförmedlingar bara för pensionärer.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Idag öppnade företaget Pensionärs-poolen. Barn- och äldreminister Maria Larsson klippte bandet för arbetsförmedlingen som vänder sig till pensionärer i centrala Stockholm.

- De här jobben slår inte ut andra jobb, utan vi behöver alla typer av tillväxt, säger äldreminister Maria Larsson (KD) till SVT:s reporter Christoffer Wendick.

De här jobben som pensionärerna gör, det är inga jobb som ungdomar skulle kunna göra?

- Nej, eftersom det är kunden som bestämmer. Och kunden väljer att anlita en pensionär, säger Maria Larsson.

Kul att åka ut
En av de som fortsatt att arbeta är Irene Lantto.
- Det är långtråkigt ibland och då är det kul att åka ut. Jag träffar folk, säger hon till SVT.

Liknande förmedlingar, som fixar jobb åt pensionärer, finns sen tidigare i Skåne och i västra Sverige.

Enligt siffror som SVT har tagit fram jobbar 1 av 7 personer vidare efter att de passerat 65 år.