Studenten Erik Ljunghäll hyr en campingstuga på Nydala camping i Umeå. SVT
Studenten Erik Ljunghäll hyr en campingstuga på Nydala camping i Umeå. Foto: SVT

Eriks lya sex kvadrat

Universitetet tagna på sängen Fler studenter än nånsin är i bostadsnöd när universitetsterminen nu startar i Umeå.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Universitetets prognos över studenttillströmningen har spruckit rejält.

"Kraftig anstormning"
Så sent som för fyra veckor sedan bedömde universitetsledningen att det var tämligen lugnt i höst, att antalet nybörjare skulle bli normalt. Men prognosen har spruckit, och behovet av bostäder är rekordstort.

- Vi är alla lite tagna på sängen av den kraftiga anstormning som kommit bara sista veckan, säger Lars Lustig, universitetsdirektör.

- En förklaring kan vara att vi ökat programutbildningarna. En annan hypotes är att många studenter har kommit in på sena platser och därför inte hunnit ställa sig i bostadskö.

Erik Ljunghäll är en av årets nybörjare. Han kom från Göteborg till Umeå i förra veckan för att läsa på socionomprogrammet. Men för honom och många andra blev mötet med stans bostadsmarknad brutalt.

- Panik, får jag säga. Jag hade inte väntat mig att det skulle vara så svårt att få bostad här, säger han.

Privata kontakter
Hittills har Erik bott i en campingstuga vid Nydala, där månadshyran blir 5.500 kronor för omkring 6 kvadratmeter. Han delar toalett och kök med sju andra. Men nyss har han fått klart med ett långsiktigt boende, tack vare privata kontakter.

- Jag har blivit inneboende hos en annan kille, nere på stan. Så det har i alla fall löst sig nu och det känns positivt, säger Erik Ljunghäll.