15 år sedan Agö-branden

Åsknedslaget som ledde till storbrand Tveksamt om naturen skulle återhämta sig, men i dag finns facit

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

För 15 år sedan larmades räddningstjänsten i Hudiksvall till en brand som skulle komma att bli en av de största insatserna i kommunens historia.

- Jag skulle precis åka hem när det piper till att det är en skogsbrand på Agön. Jourhavande gäng ger sig i väg och vi får snart tillbaka via radion från båten att det här ser ut att vara ganska stort, säger Göran Bergsman, som då var inre befäl på Norrhälsinge räddningstjänst.

Fiskeläget skulle räddas
Ett åsknedslag hade satt fyr på skogen på skärgårdens största ö, Agön, eftermiddagen den 12:e augusti 1997. 160 hektar brann och högsta prioritet blev att rädda det anrika fiskeläget - men en så här komplicerad insats var inget som räddningstjänsten hade erfarenhet av.

Omständliga skiftbyten, svårt att få ut brandmateriel och besvärligt att ta sig runt till fots på ön. Samtidigt skulle resurserna räcka till andra uppdrag i kommunen. Mer hjälp anlände tidigt i form av helikoptrar och militär.

Intensivt arbete för insatsledarna
- Det snurrade mycket. Helikoptrar i luften, manskap som ropade på radion och behövde det ena eller det andra och sen skulle alla som var där ute ha mat och vätska, säger Carl-Erik Wiberg som var en av insatsledarna på Agön.

Brandmän från hela Hälsingland hjälpte till och efter en veckas arbete var branden under kontroll.

Efter branden
Det mesta på ön hade brunnit upp och elden hade bränt det tunna jordlagret och många experter trodde att naturen skulle få svårt att återhämta sig själv. På naturvetenskapsprogrammet vid Bromangymnasiet i Hudiksvall blev man tidigt intresserade av att undersöka brandområdet och under flera år följde man hur naturen åtehämtade sig. Man upptäckte att det fanns goda förhållanden för nytt liv.

Det första tecknet på liv i marken var orange skålsvampar året efter branden, tids nog kom lingon och hallon och under en period blommade stora fält av mjölkört.

"Det skulle bli svårt"
- Det fanns tankar om att det skulle bli svårt, men det har ju visat sig idag att det har vuxit väldigt bra här, säger Ulf Strandberg, lärare vid naturvetenskapsprogrammet på Bromangymnasiet.

Sedan 2004 är Agön ett naturreservat och det eldhärjade området domineras av tallskog, spåren som vittnar om att här har brunnit finns på några brända stammar och en del döda träd som står kvar.

- Brand har alltid varit ett naturligt inslag i skogsmarken och det leder till att man får en större mångfald när det gäller väster och djur, säger Ulf Strandberg.