Hästkamp i Böle
Hingstarna krigar om makten Hingstsläppet i Böle utanför Leksand lockade hundratals besökare.
Publicerad – Uppdaterad
När det var dags att släppa ut hästarna på sommarbete i Böle mellan Leksand och Sågmyra kom hundratals besökare för att se hingstarnas skådespel när de gjorde upp om vem som skulle bli herre i hagen.
- Jag tycker det är jättekul och det är så fantastiskt att se när de springer och har det skönt i hagen, säger Lina Österberg som hade åkt från Böle med sin familj för att titta på hingstsläppet.
- De gör upp om sina platser i rangordningen, men det brukar alltid vara den psykiskt starkaste hingsten som blir flockledare. Den som slåss och springer mest är oftast nummer två, berättar en av hästägarna Ann-Sofie Wallin från Hedemora.
- Det är underbart med alla hästar när de springer, hoppar och stegrar sig. Det är jättehärligt och kul att det har blivit ett sånt intresse för det här, säger hon.