Friad från Quick-mord kan höras igen
Besked från åklagare En man som tidigare varit misstänkt för mordet på Yenon Levi i Dalarna 1988 kommer eventuellt att höras på nytt.
Publicerad – Uppdaterad
-Jag tittar på om det är påkallat med ett förhör med honom, säger åklagaren Kristofer Magnusson till TT.
Mannen friades från misstanke 1991 eftersom bevisen inte räckte, enligt Stig-Erik Jakobsson vid polisens våldsrotel i Dalarna. Senare tog Sture Bergwall, tidigare Thomas Quick, på sig mordet, som han också dömdes för.
I förhören påstod Quick först att han mördat Levi med en yxa, en domkraft eller en sten, innan han till sist - efter att ha pressats av polisen - kom fram till att det var en träpåk som användes. Det var något som polisen visste hela tiden.
Glasögon hittades på mordplatsen
Dalapolisens experter fick aldrig förhöra Thomas Quick - de hade istället hittat en annan tänkbar gärningsman med hjälp av ett par glasögon som hittades på mordplatsen. Den mannen förhördes också som misstänkt för mordet, men bevisen räckte inte då till åtal.
I en intervju med Expressen i Tunisien 2008 hävdade den nu aktuelle mannen, kallad glasögonmannen, att Quick var oskyldig till mordet och att han visste vem den riktige mördaren var.
"Kamrat mördade Levi"
-Jag hade en man i 20-årsåldern som jobbade hos mig. Direkt efter mordet på juden var jag och han på fest. Han var berusad när han berättade att han mördat mannen, sade glasögonmannen då till Expressens reporter.
Året efter hävdade Quicks försvarare att det var mer sannolikt att glasögonmannen mördat Yenon Levi än att Quick gjort det. 2010 frikändes Thomas Quick formellt för mordet.
I en ny intervju med glasögonmannen i oktober i år sade han till Expressens reporter att två män som jobbade för honom umgicks med Yenon Levi.
-De lämnade Sverige strax efter mordet. Polisen känner inte till den informationen, sade den nu 70-årige mannen till Expressen.