Glädjeskutt för solen som tittade fram idag i Borlänge Jennifer Howgate/SVT
Bild 1 av 7 Visa bildtext Glädjeskutt för solen som tittade fram idag i Borlänge Foto: Jennifer Howgate/SVT
Bild 2 av 7 Visa bildtext Matpaus i solen Foto: Jennifer Howgate/SVT
Bild 3 av 7 Visa bildtext Glada miner i Borlänge Foto: Jennifer Howgate/SVT
Bild 4 av 7 Visa bildtext Solen skiner i Borlänge Foto: Jennifer Howgate/SVT
Bild 5 av 7 Visa bildtext Varmt i solskenet Foto: Frida Liljequist/SVT
Bild 6 av 7 Visa bildtext Pingisturnering på festivalcampingen Foto: Frida Liljequist/SVT
Bild 7 av 7 Visa bildtext Solstolarna plockades fram när solen började skina i Borlänge Foto: Frida Liljequist/SVT

Peace & Love - Torsdag

Dag 3 - Onsdag Solen sken äntligen över festivalen

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten
Ungdomar som vill visa sina föräldrar att de är nyktra kan göra alkotest på P&L Anders Hellström/SVT
Ungdomar som vill visa sina föräldrar att de är nyktra kan göra alkotest på P&L Foto: Anders Hellström/SVT

Under torsdagen tittade solen äntligen fram i Borlänge och bjöd festivalbesökarna på vackert väder.

Men med det vackra vädret kommer även fyllan. Polisen rapporterar att under natten mot torsdag omhändertogs 13 personer för fylla och 22 personer fall av narkotikabrott har anmälts.

Idag träffade Gävledala Elin Junzell som ansvarar för festivalens trygghetsprojekt. De arbetar för att besökarna på Peace and Love ska känna sig trygga. Vuxenvandrare och själavårdare finns tillgängliga under veckan för de som behöver stöd och råd.

Och för de ungdomar som vill visa sina föräldrar att de kan ha roligt utan att dricka alkohol erbjuder Peace and Love alkoholtester där resultatet rapporteras till föräldrar.