Läkare lämnar Hoting

- nedskärningarna har gått för långt HOTING Distrikstsläkaren Hans Boberg har sagt upp sig från sin tjänst på Hotings hälsocentral. Även hans kollega Max Fredriksson funderar på att lämna Hoting.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Hans Boberg och Max Fredriksson sökte sig till hälsocentralen för att få en bra arbetsmiljö.
– Vi känner oss lurade, säger Max Fredriksson. Landstinget påstår att nedskärningarna inte ska drabba patientsäkerheten men det gör de.

Området Backe/Hoting ska i år spara 6 miljoner kronor.

Den vakanta läkartjänsten ska inte tillsättas. Landstinget hänvisar till befolkningsminskningen.
Tidigare har en undersköterska och sjuksköterska som förstärkt hälsocentralen fått sluta. I dag är en sjuksköterska sjukskriven.

– Det går inte längre, säger Max Fredriksson. Jag funderar starkt på att säga upp mig.

Hans Boberg hotade redan 2003 med att säga upp sig på grund av läkarbrist.

Hans Boberg bor sedan flera år i Hoting. Han arbetar halvtid på hälsocentralen i Hoting och halvtid i Gäddede. Boberg kommer att fortsätta arbeta halvtid i Gäddede.

Max Fredriksson bor i Vilhelmina. Han arbetar halvtid i Hoting och har även eget företag i Vilhelmina.