Landstinget i ekonomisk kris
Vård försvinner Under fredagen fick landstingsstyrelsen listan med förslag på vilken vård man ska sluta med. Ett drastiskt förslag är att dra in IVPA, vård i väntan på ambulans.
Publicerad – Uppdaterad
Landstinget har en pressad ekonomi. Underskottet väntas bli 60 miljoner kronor. Cheferna för de olika vårdområdena har tagit fram en lista med det man anser kan bli dras in. På listan finns till exempel:
* Sluta samarbeta med Räddningstjänsten kring IVPA. Att Räddningstjänsten rycker ut när ambulans finns för lång bort.
* Dra in bidrag till barnglasögon
* Sluta med viss behandling av MS-patienter
* Stoppa regionsjukvård för viss typ av hjärnblödning
* Inte behandla fotvårtor och vitiligo
* Patienter med lätt yrsel ska inte få datortomografi
* Sluta med viss medicin till patienter med hjärtsvikt
Landstinget har fokuserat mer på vården och fört över folkhögskolor, kulturen och Länstrafiken till regionförbundet - men det har inte lyft ekonomin. Landstinget klarar inte vårdgarantin så kostnaderna för vård utanför länet ökar. Det gör också att man inte får del av regeringens kömiljard.