Medvind för byggare
- 400 kraftverk ska byggas ÖSTERSUND Intresset var stort när Statkraft och SCA i dag informerade det lokala näringslivet om sin stora vindkraftssatsning. Satsningen med sina över 400 vindkraftverk i Jämtlands och Västernorrlands län är en av de största i Sverige.
Publicerad
– Vi försöker verkligen jobba för att få en regional anknytning säger Jakob Norström som är projektledare för Vindkraft Norr, som projektet kallas.
Mellan 425 och 460 kraftverk ska byggas i sju vindkraftsparker, är det tänkt. En i Bräcke, en i Raftsjöhöjden och fem i trakterna av Ramsele. Enligt Statkraft SCA finns stora möjligheter för det lokala näringslivet att ta del av kakan när kraftverken ska byggas.
– Vi kommer att gå ut med anläggningsförfrågningar på till exempel vägar, fundament och andra byggnationer som vi kommer att behöva. Dessutom kommer vi att informera vindkraftleverantören om vilken kompetens och kapacitet som finns i det regionala näringslivet, sa Jakob Norström i dag på Rådhuset i Östersund.
Satsningen beräknas kosta mellan 16 och 20 miljarder och byggstart är beräknad till hösten 2009.