Dyr nota efter storbranden

Uppdaterad
Publicerad

Notan efter branden i Eksjö beräknas landa på drygt en och en halv miljon kronor.

Enligt räddningsledare Micael Carlsson blev insatsen i gamla stan den 16 augusti den största som räddningstjänsten gjort i Eksjö någonsin. Och notan beräknas hamna på drygt en och en halv miljon kronor, skriver Smålands-Tidningen.

Brandmän från totalt 21 stationer deltog i släckningsarbetet vid branden, något som räddningstjänsten i Eksjö får betala.

– För vår del kommer den här händelsen att överstiga vår självrisk, eftersom vi får betala allt, säger Micael Carlsson till Smålands-Tidningen. Vi får betala självrisk på 500 000 kronor, resten hoppas vi få tillbaka.

Räddningstjänsten kan vid kostsamma händelser ansöka om ersättning från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.