Mannen ska ha börjat sin attack med att knivhota en kvinna inne på Höglandssjukhuset i Eksjö. Foto: SVT/Polisen

Mannen slog sönder bilar med sin rullstol

Publicerad

Den rullstolsburne mannen knivhotade en kvinna inne på Höglandssjukhuset i Eksjö. Sedan tog han sig ut på parkeringen och började vandalisera bilar med hjälp av rullstolens fotstöd. Nu åtalas han.

Det var i november förra året som den vid tillfället rullstolsburne 70-årige mannen gick bärsärkagång i Eksjö. Mannen ska ha börjat sin attack med att knivhota en kvinna inne på Höglandssjukhuset i Eksjö. Efter att ha skrämt kvinnan tog han sig ut på parkeringen och började vandalisera. Bland annat ska han ha tagit loss en del från sin rullstol och med hjälp av den slagit sönder två bilar som stod parkerade.

I förhör har mannen sagt att han använt ”Något löst som man kan plocka bort från rullstolen” när han vandaliserat bilarna. Vittnen har i polisförhör sagt att det var ett fotstöd som användes.

Erkänner brott

Polisen larmades till platsen och kunde gripa mannen.

Totalt ska mannen ha orsakat skadegörelse för nästan 25 000 kronor. Nu åtalas han vid Eksjö tingsrätt och misstänks för olaga hot och två fall av skadegörelse. Mannen har i förhör erkänt samtliga brott men menar att han vid tillfället varit starkt påverkad av mediciner. Han har i förhör förklarat att han inte litade på sjukhuspersonalen och känt sig instängd på sjukhuset.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.