Erotik istället för kultur
Poledance och chippendance -Vi har blivit lurade säger kulturhusets ansvarig Johan Jonsson, dom sade att det skulle vara en hotell och restaurang mässa.
Publicerad – Uppdaterad
Från mat till erotik. Hyresgästen har meddelat att nu i helgen kommer det att anordnas en erotikmässa i kulturhusets lokaler i Jönköping. Poledance och chippendance är några av programpunkterna.
Kontraktet går inte att bryta
När kulturhusets ansvariga insåg misstaget försökte dom bryta kontraktet men det gick inte.
-Detta är en verksamhet som vi inte vill bli förknippade med på kulturhuset säger Johan Jonsson. Vi kan ju starta en rättslig process med det kommer att ta månader och då är ju mässan över.
Lärt sig av misstaget
Efter detta kommer i framtiden alla kontrakt att innehålla en ruta där hyresgästen får fylla i vad som ska vara där. På så sätt kommer kontrakten kunna brytas om hyresgästen inte håller vad den angivit i kontraktet.
Just nu försöker man flytta delar av verksamheten som ska bedrivas i helgen och kaféet Nyfiket kommer att finnas i andra lokaler längre bort.