Flygplats krävs på böter
"Vi måste reagera" Miljökontoret i Jönköping kräver nu Jönköping Airport på 200 000 kronor i vite för helikopterskolans verksamhet.
Publicerad
Konflikten mellan kommunen och helikopterskolan har pågått under flera år, och det hela startade efter att kommunen fick in klagomål från grannar som störde sig på ljudet från helikoptrarna.
Tidigare iår togs frågan upp i Mark- och miljödomstolen. Domen som föll där tolkades dock olika av de båda parterna.
Tränar på andra platser
Miljökontoret tolkar den som att helikopterskolan inte ska finnas kvar på den kommunala flygplatsen. Flygplatsen tolkar den däremot som att helikoptrarna får starta och landa på flygplatsen, men träna på andra platser.
För att få stopp på verksamheten kräver nu miljökontoret flygplatsen på 200 000 kronor i böter.
- Vi måste reagera och kan inte bara lämna saken därhän, säger miljöchef Rolf Erlandsson till Jönköping-Posten.