SCA vill bygga fler vindsnurror
- kraftig ökning planeras VÄSTERNORRLAND/JÄMTLAND SCA planerar en rejäl utbyggnad av vindkraften. En kartläggning av lämpliga områden visar att SCA skulle kunna tredubbla sin vindkraftssatsning.
Publicerad
Idag driver SCA ett större vindkraftsprojekt på 2,4 TWh tillsammans med norska Statkraft. Det handlar om 6 vindkraftparker i västra Ångermanland och Jämtland med totalt 400-500 vindkraftverk. Nu har skogskoncernen gjort en rejäl analys av s k. vindlägen på sina marker och kommit fram till att man skulle kunna producera 6-7 TWh.
De områden som är intressanta ligger i Medelpad, Ångermanland, Jämtland, Västerbotten och Norrbotten. SCA vill inte peka ut något specifikt område innan det är klart, men säger att det handlar om höga lägen mellan Ångermanälven och Indalsälven.
– Vi är intresserade av höjdryggar mellan älvar. Där bor det lite folk och är mindre motstånd mot vindkraftverk, säger Åke Westberg, projektchef SCA Forest Products. Även söder om Ljungan finns områden som är intressanta.
När det gäller vindkraftsparkerna i Strömsund, Ragunda och Sollefteå kommuner är samtliga överklagade och ska tas upp av miljödomstolen i oktober. Om projekten går igenom kan bygget starta redan till våren.