Socialdemokraterna i kris
- medieforskare analyserar VÄSTERNORRLAND Turerna inom landstinget kan bli socialdemokraternas fall i Västernorrland. Den slutsatsen drar medieforskaren Jesper Strömbäck, som menar att politikerna underskattat allmänhetens reaktioner.
Publicerad
– Jag tror att det handlar mycket om att man har underskattat de enorma protester och den enorma oro som följer av den här typen av stora nedskärningar. Sjukvården ligger så otroligt nära vår känsla av trygghet, man har underskattat de enorma krafter man satt igång. I och med att man underskattat det har man inte gått ut med tillräcklig mycket information, man har inte tillräckligt noga förklarat varför man gör som gör och vilka alternativt man har övervägt, säger Jesper Strömbäck, professor i politisk kommunikation på Mittuniversitetet.
En sjukvård i kris och ett parti i samma tillstånd.
Som inte fick det lättare när IngMarie Bäcklin anlitades som personalchef på Sundsvalls sjukhus. Hon visade sig ha en tveksam ekonomisk bakgrund, och är skyldig en tidigare arbetsgivare en halv miljon kronor eftersom hon använt företagets kontokort privat:
– Det är ju nästan tjänstefel att inte göra en ordentlig koll på dem man anställer. Det är ju särskilt allvarligt i en sådan här situation när miljontals kronor ska skäras ner och man utser en person som ska hålla i detta och den personen visar sig ha lik i garderoben, säger Jesper Strömbäck.
Nu försöker Socialdemokraterna reparera skadan.
Flera röster har höjts för att symbolen för kritiken Ewa Söderberg ska få gå, Frågan är om det räcker för att återupprätta ett skadat förtoende.
– Det skulle möjligen lösa något ur ett partitaktisk perspektiv för socialdemokraterna för då har man hittat någon att lägga skulden på, då kanske inte partiet skadas lika mycket. Samtidigt gör man det enkelt för sig om man lägger all skuld på enskilda individer det är ju ändå partiet som har stått bakom de här besluten och problemen finns där fortfarande. Så frågan är hur stor skillnad det skulle göra om man bytte ut ett fåtal personer på höga poster, avslutar Jesper Strömbäck.