På måndag samlas Pajalas kommunstyrelse till möte och det är kärva lägen rent ekonomiskt.
I budgeten för 2016 och verksamhetsplanen för 2017 till 2019 skriver kommunledningen att det krävs en kostnadsminskning på arton miljoner kronor för att uppnå god ekonomisk hushållning.
Släcker ned
– Det är ett jättetufft mål som vi har satt upp , men vi ska nå dit genom att vända på alla stenar och spara på allt vi kan, säger kommunalrådet Harry Rantakyrö (S).
Kommunen kommer att spara på skolan, inom deltidsbrandkåren, släcka ner belysning i byar som Kainulasjärvi och så undersöker man möjligheterna till kallmatsproduktion för att minska kostnaderna.
Men den stora besparingen finns bland den egna personalen.
– Vi måste anpassa kostymen till de intäkter och kostnader vi har i dag. Vår personal är ganska ålderstigen och det handlar om att vi inte behöver ersätta alla som slutar, säger Harry Rantakyrö.
100 tjänster
Vård och omsorg kommer att nyanställa men i princip alla andra verksamheter kommer att minska antalet anställda.
Enligt kommunen så slutar minst 20 anställda varje år och det innebär att cirka 100 tjänster kommer att dras in under planperioden fram till 2019.
– Ja, så är det, jajamen, men vi tror att vi kommer att klara det med naturlig avgång. Det blir inga uppsägningar. Den frågan har vi inte ens diskuterat, säger Harry Rantakyrö.
Om fyra år, eller tidigare än så, kommer var sjätte tjänst att ha dragits in och det genom naturlig avgång eller omplaceringar.
Och Pajala kommuns anställda kommer att minska från 600 till 500 personer.
– Som sagt, vi måste anpassa vår kostym efter den verklighet som råder, säger Harry Rantakyrö.