Den 19 oktober 2004 kommer larm om knivöverfall på en åttaårig pojke och en 56-årig kvinna i Linköping. Båda dödas. SVT
Den 19 oktober 2004 kommer larm om knivöverfall på en åttaårig pojke och en 56-årig kvinna i Linköping. Båda dödas. Foto: SVT

Inget blod i trapphuset

Dubbelmordet i Linköping SKL kunde inte hitta något blod i det trapphus där ett vittne berättat att hon sett en blodspår samma dag som morden inträffade.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten
Polisen säkrade mördarens DNA på mordvapnet, en s k butterfly-kniv, och på några hårstrån som hittades på en mössa som gärningsmannen kastat ifrån sig under flykten. SVT
Polisen säkrade mördarens DNA på mordvapnet, en s k butterfly-kniv, och på några hårstrån som hittades på en mössa som gärningsmannen kastat ifrån sig under flykten. Foto: SVT
Linköpingsborna visade tydligt sin sorg över de båda mordoffren. SVT
Linköpingsborna visade tydligt sin sorg över de båda mordoffren. Foto: SVT
 SVT
Foto: SVT

Det visar svaren från de prover som togs den 25 juli i centrala Linköping, skriver polisen i ett pressmeddelande.
Statens kriminaltekniska laboratorium (SKL) kunde inte få fram något blod från topsen som använts när man säkrat spåren i trapphuset.

Hoppades på matchning
Polisen hoppades på att blodspåret skulle matcha gärningsmannens DNA. Vittnet hade sett fläckar på väggen samma dag som dubbelmordet ägde rum, den 19 oktober 2004.

- Beskedet var trist men det kom inte helt överraskande. När det gäller gamla spår får man hoppas på turen och det hade vi inte denna gång, säger kriminalkommissarie Jan Staaf till TT.

Jan Staaf fick i somras ett mejl från en kvinna som berättade att gamla blodfläckar fanns på en vägg i ett trapphus 300 meter från Åsgatan där en åttaårig pojke och en 56-årig kvinna mördades i oktober 2004. Fläckarna hade funnits på väggen sedan morddagen.

Tror på genombrott
Han ser dock inte resultatet som ett bakslag utan hävdar att utredarna har mycket att arbeta med och tror på ett genombrott så småningom.

- Om fläcken innehållit blod hade det inte löst morden men varit en viktig pusselbit i utredningen, säger Jan Staaf.

Enligt Staaf kommer polisen nu att undersöka fastigheten där fläckarna finns.

Nya tips
I samband med att fyndet på husväggen blev uppmärksammad i medierna fick polisen 15 nya tips och ett av dem bedöms som särskilt intressant.