SVT
Foto: SVT

Tolvmannabacken såld för en krona

Örebroföretag tar över Hittills har det varit kindaborna som skött om Tolvmannabacken, och det på ideell basis. Nu tar ett företag över och ska driva backen kommersiellt.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

En skidbacke så långt söderut som i Östergötland har satt Kisa på kartan för vintersporter, men det sydliga läget har också orsakat problem. Backen är naturligtvis mycket mer väderberoende än backar i norra Sverige. Det har i sin tur gjort att backen under flera år har haft det svårt ekonomiskt. Även kommunen har tidivis bidragit med ekonomiskt stöd.

Nu köper Storstenshöjden AB backen för den symboliska summan en krona. Företaget driver redan backen Storstenshöjden i Kilsbergen utanför Örebro. Marken ingår dock inte köpet utan kommer att arrenderas av företaget för 12.000 kronor per år.