Två åtalas för mordförsök

Knivskärning på Repslagaregatan Två män - 20 respektive 30 år - åtalades idag vid Norrköpings tingsrätt för mordförsök.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det var i mitten av juli som de två männe knivhögg en annan man på Repslagaregatan i Norrköping. Våldet orsakade livshotande skador, varav en cirka 10 centimeter djup sårskada i bröstet som bland annat skadade vänster lunga och vars sårkanal löpte cirka två centimeter utanför hjärtat.
Utan snabbt insatt specialistsjukvård skulle skadorna ha lett till döden. "Fara för brottets fullbordan har förelegat", står det i åtalet.

De båda åtalade männen är medlemmar i en kriminellt gäng i Norrköping. Den knivskadade mannen är från Västergötland och är också han känd av polisen sedan tidigare. Polisen betraktar händelsen som en gänguppgörelse.