Om cookies på våra tjänster

Vi har placerat cookies på din dator och lagrat ditt IP-nummer för att ge dig en bättre upplevelse av våra webbplatser. Om cookies och personuppgifter

SVT Nyheter Skånes redaktion

Kontakta oss med tips om nyheter och synpunkter på vårt innehåll.

SVT Nyheter Skåne har redaktion i Malmö. Hör av dig till redaktionen eller direkt till någon av våra medarbetare med tips, nyhetsbilder, idéer och synpunkter.

Mejla oss på skane@svt.se eller ring:

Tips: 040-222323

publiceringsredaktör: 040-227100

online/webb: 040-227102

fax: 040-212860

postadress:  SVT Nyheter Skåne, 205 18 Malmö

RSS:

Följ SVT Nyheter Skånes nyheter via rss på http://svt.se/nyheter/regionalt/sydnytt/rss.xml.

 

Sändningstider:

Måndag till fredag - SVT 1

07:10 och 07:40,  08:10 och 08:40, 09:10

18:30 och 19:55

Måndag till torsdag - SVT 2

21:46

Fredagar - SVT 2

21:25

Söndag - SVT 1

18:10 och 19:55

Mejla oss:

Klicka på namnet för att skicka e-post.

Ansvarig utgivare:

Göran Eklund goran.eklund@svt.se

Gruppchefer:

Lillemor Birgersson: lillemor.birgersson@svt.se

Håkan Greko: Håkan Greko

Redaktörer:

Petra Hultman: petra.hultman@svt.se

Tomas Olsson: tomas.b.olsson@svt.se

Fredrik Svenningsson: fredrik.svenningsson@svt.se

Planering:

Helena Schön: helena.schon@svt.se

Reportrar:

Per Carlsson: per.carlsson@svt.se

Tora Dahlström: tora.dahlstrom@svt.se

Backa Elias Bondpä: elias.bondpä@svt.se

Gunilla Fritze: gunilla.fritze@svt.se

Hans Larsson: hans.larsson@svt.se

Ivan Loftrup Ericson: ivan.loftrup.ericson@svt.se

Marie Trygg: marie.trygg@svt.se

Richard Lööf: richard.loof@svt.se

Olle Palm: olle.palm@svt.se

Lisa Ovesen: lisa.ovesen-botwid@svt.se

Kenneth Sundin: kenneth.sundin@svt.se

Julia Åberg: julia.aberg@svt.se

Helena Bohm Nilsson: helena.bohm-nilsson@svt.se

Ylva Esping: ylva.esping@svt.se

Patrik Cegrini: patrik.cegrini@svt.se

Johan Dernelius: johan.dernelius@svt.se

Edina Hrustic: edina.hrustic@svt.se

Susanne Nord: susanne.nord@svt.se

Jakob Richardsson: jakob.richardsson@svt.se

Rebecka Erici: rebecka.erici@svt.se

Johanna Karlsson: johanna.karlsson@svt.se

Nicolai Grant: nicolai.grant@svt.se

Linda Ekström: linda.ekstrom@svt.se

Linda Fridh: linda.fridh@svt.se