"Måste upp på bordet"

Samhällsföreningen om främlingsfientlighet inför kvällens fackeltåg. Klockan nio ikväll startar fackeltåget i Forserum. Arrangörerna hoppas på 200 deltagare.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

- Vi vill visa att det är så här forserumsborna tycker. Alla som vill bo och trivas i Forserum kommer att möta upp ikväll, säger Bo Jansson, vice ordförande i Forserums samhällsförening.

SVT: Är ni oroliga för att även den som vill ställa till med bråk ska komma ikväll?

- Nej det är vi inte oroliga över. Vi hoppas att även det  gäng som alla pratar om ska komma ikväll. Det här ska bli en fest. En symbolhandling från civilsamhället,  säger Bo Jansson.

SVT: Hur ser du på det som hänt i samhället?

- Allt som har med främlingsfientlighet att göra är trist. Det förekommer överallt. Nu har det hänt i Forserum. Vi gör något åt det.

Bo Jansson tycker att det är bra att problemen med främlingsfientlighet nu kommer upp på bordet. Det har händelserna i Forserum, med kvällens fackeltåg, bidragit till.