Carolina Klüft avtackades

Hyllades när ny arena invigdes En avslutad karriär stod i centrum när Växjös nya friiidrottsarena invigdes under lördagen. Caorlina Klüft hyllades och tackades för allt hon gjort.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det blev ett känslosamt hejdå för Carolina Klüft när hon i samband med invigningen av Växjös nya friidrottsarena hyllades av sin hemmapublik i Växjö. Många stora namn inom den svenska friidrotten fanns på plats.

- Det luktar nytt, sa någon ur publiken medan de försökte hitta en sittplats på de välfyllda läktarna.

Växjös nya friidrottsarena har sex löparbanor och som rymmer cirka 2 500 åskådare. Allmänheten kunde under förmiddagen pröva på höjdhopp och längd och även se de unga talangerna träna och tävla.

"Överväldigad av att komma hem"

Även om många säkerligen var intresserade av hur den nya arenan ser ut så var de allra flesta där för att hylla en av svensk friidrotts största stjärnor genom tiderna. Carolina Klüft agerade affischnamn åt sin klubb IFK Växjö än en gång och hon var inte riktigt beredd på de hyllningar som väntade.

- Det var väldigt speciellt. Efter Finnkampen trodde jag inte att jag skulle gråta mer men sen blev jag helt överväldigad av att komma hem till Växjö där allt började, säger Carolina Klüft till Smålandsnytt.

Hyllades i Göteborg

Det var drygt en månad sen som Carolina Klüft gjorde sin sista friidrottstävling när hon sprang den tredje sträckan för det svenska laget i stafetten. Då väntade hyllningar från landslagskollegor och publiken i Göteborg.

Nu väntade mer officiella tacktal från en rad före detta förbundskaptener, stora sponsorer, Växjö kommun och IFK Växjö.

En sak var gemensamt bland alla friidrottsledare och utövare när de skulle förklara varför Carolina Klüft kommer att saknas inom friidrotten och det handlade inte om några idrottsliga prestationer. Det handlade om henne som person.