Klüft nobbar Mästarnas Mästare
"Har tävlat färdigt i TV" I tio år har hon tillhört världseliten, men för en månad sen lämnade Carolina Klüft friidrotten bakom sig.
Publicerad – Uppdaterad
Redan som sjuttonåring utsågs Carolina Klüft till årets stjärnskott inom den europeiska friidrotten. Tolv år senare har hon vunnit i stort sett allt som går att vinna i friidrottsvärlden och lägger skorna på hyllan.
- Det svåraste för mig var att mina personliga utveckling fick gå ganska snabbt. Jag slog igenom väldigt tidigt som ganska ung och blev känd väldigt snabbt i Sverige och det satte en del press på mig, säger Carolina Klüft till Smålandsnytt.
Alltid en mångkampare
Själv ser hon sig fortfarande som mångkampare eftersom hon kommer syssla med lite av varje och har svårt att välja favoriter i allt från mat till minnen.
- Som sjukampare hade jag svårt att välja en gren och som människa har jag svårt att välja favoritmat eller favoritminne. Jag gillar mångfalden. Jag gillar att det finns olika typer av situationer som jag befunnit mig i. Det är klart att jag minns OS-guldet. Det är ju det största man kan vinna, men samtidigt minns jag junior-VM på Jamaica.
Nej till Mästarnas Mästare
En mångsidag idrottare som Carolina Klüft känns som en glödhet kandidat till SVT:s populära program Mästarnas Mästare. Men på frågan om hon kan tänkas dyka upp där i framtiden blir svaret snabbt nej.
-Jag har fått frågan och tackat nej. Jag har tävlat i TV i hela mitt liv så det är jag inte sugen på, säger Carolina Klüft.