Foto: Scanpix
Foto: Foto: Scanpix

Dött lodjur ska analyseras

Nedfryst och redo för analys Ett dött lodjur har hittats i ett dike längs riksväg 40 nära Bottnaryd väster om Jönköping. Det är oklart hur djuret har dött.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

- Jag har aldrig varit med om något liknande under hela min karriär, och jag har arbetat sedan 1974, säger Bengt Netterström, polisen Jönköpings län.

Efter att polisen blev kontaktad på torsdagen är djuret skickat till Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) för analys.

- Djuret är nu nedfryst och ska skickas på analys i Uppsala där man ska fastställa hur det dött. Det kan ha blivit skjutet, det kan ha blivit överkört, vi vet inte i nuläget, säger Bengt Netterström, polisen Jönköpings län.

Lodjur i Jönköpings län är ovanligt, och enligt polisen är det mycket ovanligt att djuren blir påkörda.