Fler vill ha husbil
Lika populära som husvagnar Allt fler väljer att resa runt med husbil i sommarsverige. Försäljningen har ökat och ligger nu på samma nivå som husvagnarna.
Publicerad – Uppdaterad
När fiskeflottan försvann från Kårehamn på östra Öland så upptäckte husbilsfolket kajplatserna. Nu övernattar ett trettiotal ekipage här varje natt under sommaren, innan resan går vidare. En del trivs så bra att de hyr sin ställplats flera nätter.
- Vi har stannat här fyra nätter, men nu ska vi åka vidare ner till Ottenby och hoppas att vi hittar en ställplats där, säger Barbro Järsvall från Onsala.
Husbilar blir allt mer populära
Husbilsförsäljningen har ökat i Sverige och ligger nu på samma nivå som husvagnsförsäljningen, runt fyra tusen nygeristrerade fordon per år.
Och bara på Öland finns det tio särskilda uppställningsplatser dit bara husbilarna kommer.
- Vi har sålt huset och sparat möbler till en framtida tvårummare. Nu har vi bott heltid i husbilen 12 månader, berättar Monica Palmlund som efter en tur till Öckerö och Hönö reser tillbaka till Spanien för vintern.
- Våra gäster vill inte ha hoppborgar utan lugn och ro, rent vatten och el. Resten har de i sina husbilar, säger hamnchefen Stefan Milsten.