Från Syrien till Öland

Flyktingar Turisterna lämnar Lundegårds Camping på Öland. De röda små stugorna fylls nu istället sakta av flyktingar från hela världen. Hittills har ett hundratal anlänt till Öland. Många av dom från krigshärjade länder.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten
De har flytt från Makedonien
De har flytt från Makedonien

Salowa har kommit hit med man och familj från krig och skräck i Syrien.

- Det var fruktansvärt vi har förlorat allt, berättar hon.

Många kommer hit med förhoppningar om att få stanna. Få får den möjligheten. Men för just syrier är chansen större.

- De kommer att få uppehållstillstånd så länge situationen är som den är i Syrien, säger Mats Krzmar, platsansvarig Migrationsverket.

Snart startas en skola
Migrationsverket har skapat möjligheter för hälsounderökningar och en skola ska startas för barnen här om ett par veckor. 

Lundegårds camping har under flera år tagit emot flyktingar. Den här gången är det mestadels barnfamiljer är på plats.

Kan ta emot 500
500 asylsökande kan campingen ta emot. Inom en månad räknar personalen med att det ska vara fullt. Även i Västevik vid Lysingsbadets camping kommer man att ta emot 250 asylsökande i år.

- Det är så lugnt i Sverige. Vi känner oss trygga här. Inga krig och bara vänliga människor, säger Salowa från Syrien.